Wunderpus photogenicus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wunderpus photogenicus
Hochberg, Norman & Finn, 2006
Wunderpus photogenicus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada głowonogi
Podgromada płaszczoobrosłe
Rząd ośmiornice
Rodzina ośmiornicowate
Rodzaj Wunderpus
Hochberg, Norman & Finn, 2006
Gatunek Wunderpus photogenicus

Wunderpus photogenicusgatunek głowonoga z rodziny ośmiornicowatych (Octopodidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Wunderpus[1], często mylony z wykazującym duże zdolności mimetyczne Thaumoctopus mimicus. Nazwa rodzaju Wunderpus jest rozpowszechnionym w ostatnich latach przez media nickiem zwierzęcia, a epitet gatunkowy photogenicus przyjęto w uznaniu dla znacznego fotograficznego zainteresowania nim[2]. Nurkowie, osoby zajmujące się fotografią podwodną, akwaryści i naukowcy pragnący zebrać dane dotyczące tej ośmiornicy założyli poświęcony jej serwis internetowy „Wunderpix”.

Historia odkrycia[edytuj | edytuj kod]

Osobniki tego gatunku znane były nurkom co najmniej od połowy lat 80. XX wieku. Ośmiornica została określona nickiem „Wunderpus” (także „Wonderpus”, z niem. Wunder – cud, końcówka -pus pochodzi od octopus – ośmiornica). W tym samym okresie pojawiła się na Filipinach i w Indonezji w handlu związanym z akwarystyką, dostarczana do akwariów domowych i publicznych. Pomimo licznych zdjęć i doniesień o występowaniu takiego zwierzęcia dopiero w 2006 roku naukowcom udało się zebrać osobniki niezbędne do sporządzenia naukowego opisu gatunku[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wunderpus photogenicus występuje na miękkim dnie w płytkich, tropikalnych wodach, o głębokości zazwyczaj mniejszej od 20 m p.p.m. Zasięg jego występowania obejmuje obszar wokół Archipelagu Malajskiego – od Wysp Salomona i Vanuatu do Papui-Nowej Gwinei i Filipin[2].

Na zbliżeniu widoczne wydłużone trzony, na których osadzone są oczy oraz brodawki nad każdym okiem

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Ośmiornica charakteryzuje się wydłużonymi ramionami (5–7 długości płaszcza), małymi oczami osadzonymi na wydłużonych trzonach, obecnością długiej, stożkowatej brodawki nad każdym okiem, krótkim hektokotylusem samców oraz – niespotykanym u innych gatunków ośmiornic – stałym wzorem białych pasków i plam położonych na brązowo-czerwonym tle.

Charakterystyczny wzór ubarwienia jest najbardziej widoczny, kiedy zwierzę zostanie zaniepokojone lub czuje się zagrożone przez napastnika[2]. Badania przeprowadzone in situ wykazały, że wzór na grzbietowej części płaszcza ośmiornicy jest unikatowy dla każdego osobnika i umożliwia jego identyfikację na podstawie fotografii[3].

Całkowita długość tego mięczaka wynosi do 23 cm, przy długości płaszcza 2,4–3,6 cm. Masa ciała około 26 g[2].

Brak wielu ramion u badanych osobników sugeruje, że zwierzę jest zdolne do autotomii[2].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Biologia tego gatunku jest słabo poznana. Wiadomo, że Wunderpus photogenicus korzysta z kryjówek innych zwierząt lub wykopuje własne. Żeruje zwykle w półmroku – o świcie i o zmierzchu. Żywi się małymi skorupiakami (głównie krabami) i rybami. Ofiary wykrywa wymacując kryjówki pojedynczymi ramionami lub otacza ofiarę siecią utworzoną z ramion[2].

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Popularność, jaką zyskał ten gatunek dzięki mediom przyczyniła się do tego, że jest on obecnie zaliczany do dwóch najbardziej poszukiwanych gatunków ośmiornic. Ma istotne komercyjne znaczenie w fotografii podwodnej, turystyce związanej z nurkowaniem oraz w handlu związanym z akwarystyką[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. Bouchet: Wunderpus photogenicus Hochberg, Norman & Finn, 2006 (ang.). World Register of Marine Species, 2010. [dostęp 27 listopada 2011].
  2. a b c d e f g Hochberg et al. Wunderpus photogenicus n. gen. and sp., a new octopus from the shallow waters of the Indo-Malayan Archipelago (Cephalopoda: Octopodidae). „Molluscan Research”. 26 (3), s. 128–140, 2006 (ang.). 
  3. a b Huffard et al. Individually unique body color patterns in octopus (Wunderpus photogenicus) allow for photoidentification. „PLoS ONE”. 3 (11), 2008. DOI: 10.1371/journal.pone.0003732 (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]