Wyżnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wyżnikpotok górski w Sudetach Środkowych na granicy Wzgórz Lewińskich i Gór Orlickich w woj. dolnośląskim[1].

Jest to górski potok, należący do zlewiska Morza Północnego, prawy dopływ Klikawy[1]. Źródła położone są na wysokości około 690 m n.p.m. w rejonie przełęczy Polskie Wrota, na wschodnim zboczu góry Gomoła na Wzgórzach Lewińskich w okolicy przysiółka Zielone[1]. Potok w górnym biegu spływa wąską mało zaludnioną Homolską Doliną, której zbocza miejscami tworzą wąskie i głębokie wąwozy. Do Lewina Kłodzkiego potok płynie wzdłuż drogi krajowej nr 8 w kierunku ujścia do Klikawy w Lewinie Kłodzkim, na wysokości około 450 m n.p.m.[1] Długość potoku to około 5,5 km.[1] W korycie potoku występują małe progi skalne. Dolina Wyżnika należy do ciekawszych dolin Wzgórz Lewińskich.

Zasadniczy kierunek biegu Wyżnika jest zachodni. Jest to potok górski zbierający wody z południowych zboczy Wzgórz Lewińskich i północnych zboczy zachodniej części polskich Gór Orlickich (rejon Witowa). Potok w większości swojego biegu jest nieuregulowany, o wartkim prądzie wody. W okresach wzmożonych opadów i wiosennych roztopów stwarza poważne zagrożenie powodziowe. Kilkakrotnie występował z brzegów, podmywając przyległe pobocza drogi.

Ważniejsze dopływy

Miejscowości, przez które przepływa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 14: Góry Bystrzyckie i Orlickie. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1992, s. 280. ISBN 83-7005-340-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]