Wydawnictwo Edukacyjne
Państwo | |
---|---|
Adres |
ul. Wielkotyrnowska 35, |
Data założenia | |
Forma prawna | |
Strona internetowa |
Wydawnictwo Edukacyjne Sp. z o.o. – wydawnictwo oferujące głównie publikacje z zakresu logopedii oraz nauczania języka polskiego.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Wydawnictwo Edukacyjne powstało w lutym 1993 roku w Warszawie[1], w 1994 uruchomiono w Krakowie Oddział Humanistyczny. W 1995 roku wydawnictwo przeniosło się na stałe do Krakowa[2], skąd pochodzą jego założyciele: prof. dr hab. Bolesław Faron – Dyrektor Niepublicznego Instytutu Kształcenia Nauczycieli Wydawnictwa Edukacyjnego, dyrektor naukowy oficyny, a w PRL, podczas kadencji Wojciecha Jaruzelskiego, minister oświaty i wychowania[3], oraz dr hab. Zofia Agnieszka Kłakówna – inicjatorka serii podręczników do nauczania języka polskiego w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum To lubię!, opracowanej przez nauczycieli i pracowników Akademii Pedagogicznej[3].
Początkowo zadaniem wydawnictwa było publikowanie należących do tej serii podręczników do nauczania języka polskiego[3] w klasach od czwartej do matury. Książki te były nagradzane i wyróżniane (zob. Nagrody i tytuły).
Profil WE rozszerzono: ukazywały się pomoce dydaktyczne i podręczniki do biologii, języka francuskiego, edukacji medialnej, matematyki i informatyki. Obok serii podręczników do języka polskiego powstała seria logopedyczna Kocham Czytać prezentująca Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania® (zob. czytanie) – opracowaną przez prof. zw. dr hab. Jagodę Cieszyńską; publikacje są przeznaczone do nauki wczesnego czytania zarówno dzieci zdrowych, jak i z zaburzeniami rozwojowymi. W 2011 roku WE wydało także niemieckojęzyczną serię Kocham Czytać – Ich liebe Lesen[2].
Oferta logopedyczna jest poszerzana o publikacje dotyczące diagnozy i terapii szeregu zaburzeń związanych z umiejętnościami mówienia i pisania. Wydawane są również publikacje naukowe i popularnonaukowe z dziedziny humanistyki oraz oryginalna twórczość literacka, w tym pisarzy tworzących za granicą.
Współpraca z ośrodkami naukowymi
[edytuj | edytuj kod]WE współpracuje z ośrodkami naukowymi, głównie krakowskimi uniwersytetami – Pedagogicznym i Jagiellońskim, czego wynikiem są publikacje z zakresu logopedii, pedagogiki i historii literatury[2].
Inna działalność
[edytuj | edytuj kod]Od 1999 do 2007 roku Wydawnictwo publikowało czasopismo dla nauczycieli języka polskiego i innych przedmiotów humanistycznych „Nowa Polszczyzna” pod red. Zofii Agnieszki Kłakówny przy współpracy nauczycieli i wykładowców m.in. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Adama Mickiewicza w Poznaniu i Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie[2]. Wydawnictwo prowadzi również Niepubliczny Instytut Kształcenia Nauczycieli – ośrodek szkoleniowy organizujący warsztaty dla logopedów i nauczycieli[2] oraz rodziców[4].
Nagrody i tytuły
[edytuj | edytuj kod]Wydawnictwo Edukacyjne otrzymało nagrody i wyróżnienia[2]:
- na 5. Targach Książki Szkolnej – Edukacja’ 98 (marzec 1998)
- – Puchar Ministra Edukacji Narodowej za nowoczesność w dydaktyce i edytorstwie,
- – nagroda za walory edukacyjno-poznawcze podręcznika Marii Jędrychowskiej i Zofii Agnieszki Kłakówny To lubię! Teksty i zadania. Klasa VII,
- na 10. Targach Książki Edukacyjnej (kwiecień 2001)
- – nominacja za wybitne wartości edukacyjne dla Metodycznej Biblioteki To lubię!,
- na 16. Targach Książki Edukacyjnej (kwiecień 2004)
- – nominacja do nagrody Edukacja XXI za Ćwiczenia redakcyjno-stylistyczne dla klas 1–3 gimnazjum. Sztuka pisania pod redakcją Z. A. Kłakówny,
- na 18. Targach Książki Edukacyjnej (marzec 2005)
- – nominacja do nagrody Edukacja XXI za serię logopedyczną Kocham Czytać autorstwa Jagody Cieszyńskiej,
- na 22. Targach Książki Edukacyjnej (marzec 2007)
- – nagroda w kategorii podręczniki szkolne dla Podręcznika do języka polskiego dla klas 4–6 szkoły podstawowej Nowa Sztuka pisania autorstwa Z.A. Kłakówny i K. Wiatra,
Podczas sesji Komisji do Oceny Podręczników Szkolnych Polskiej Akademii Umiejętności (czerwiec 2007) wyróżnienie przyznano serii podręczników To lubię!, przeznaczonej dla szkół ponadgimnazjalnych.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Bolesław Faron, Zofia Agnieszka Kłakówna. Gruby boss i małe rybki. „Biblioteka Analiz”. 80, s. 272, kwiecień 2004. [dostęp 2013-03-28].
- ↑ a b c d e f Wydawnictwo Edukacyjne. Wydawnictwo Edukacyjne. [dostęp 2013-01-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-15)]. (pol.).
- ↑ a b c ...historia mojego życia związana jest z Orkanem i staram się mu niejako spłacić dług.... „Biuletyn informacyjny „Zgoda””. 53, s. 20, maj-czerwiec 2004. Urząd Gminy w Niedźwiedziu.
- ↑ Wydawnictwo Edukacyjne Sp. z o.o.. [w:] Czas Dzieci – Portal informacyjno-rozrywkowy 2006–2013 [on-line]. czasdzieci.pl. [dostęp 2013-02-04]. (pol.).