Wyspa Codfish

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Codfish Island
Ilustracja
Widok ze Stewart Island
Państwo  Nowa Zelandia
Akwen Ocean Spokojny
Archipelag Nowa Zelandia
Powierzchnia 13,96 km²
Populacja 
• liczba ludności

0
Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa konturowa Nowej Zelandii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Codfish Island”
Ziemia46°47′S 167°38′E/-46,783333 167,633333

Codfish Island (ang. Codfish Island, maori: Whenua Hou) – mała wyspa położona 3 km na północny zachód od wybrzeża Wyspy Stewart w archipelagu Nowej Zelandii.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Jest to druga co do wielkości wyspa w grupie Wyspy Stewart, po niewiele większej Ruapuke Island. Ma powierzchnię 1396 hektarów i wysokość do 250 m n.p.m.[1]

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Wyspa została uznana za park krajobrazowy (ang. scenic reserve) w 1915, a za rezerwat przyrody w 1986 roku. Na wyspie wytępiono cały szereg inwazyjnych, obcych gatunków zwierząt, w tym oposy i szczury polinezyjskie. Weka również nie była rodzimym gatunkiem, przybyła na wyspę pod koniec XIX wieku; do 1984 roku weki zostały wyłapane i przewiezione na wyspę Stewart. Od tamtej pory na Codfish Island prowadzone są programy ratowania rzadkich nowozelandzkich gatunków zwierząt: nielotnej papugi kakapo, maoryska żółtogłowego z rzędu wróblowych i nielotnej kaczki, cyraneczki południowej. Gnieździ się na niej także wiele ptaków morskich[1].

Wyspa jest siedliskiem między innym nietoperza wąsala pazurzastego (Mystacina tuberculata) oraz ptaków:

Pingwin żółtooki i grubodzioby występują wzdłuż linii brzegowej wyspy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b 2.3 Codfish Island/Whenua Hou Place (ang.). New Zealand Department of Conservation / Te Papa Atawhai. [dostęp 2015-12-15].