Wyspy Diomedesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wyspy Diomedesa
Wyspy Diomedesa
Państwo  Rosja
 Stany Zjednoczone
Akwen Cieśnina Beringa
Wyspy Duża Diomeda
Little Diomede Island
Liczba wysp 2
Powierzchnia około 37 km²
Położenie na mapie Alaski
Mapa lokalizacyjna Alaski
Wyspy Diomedesa
Wyspy Diomedesa
Położenie na mapie Ameryki Północnej
Mapa lokalizacyjna Ameryki Północnej
Wyspy Diomedesa
Wyspy Diomedesa
Ziemia65°46′20″N 169°00′28″W/65,772222 -169,007778
Little Diomede Island (po lewej) i Duża Diomeda (po prawej)
Cieśnina Beringa z Wyspami Diomedesa pośrodku (zdjęcie satelitarne)

Wyspy Diomedesa (ros. Острова Диомида; ang. Diomede Islands) – dwie małe wyspy, położone w Cieśninie Beringa. Oddzielone od siebie granicą amerykańsko-rosyjską oraz międzynarodową linią zmiany daty; cieśnina między wyspami ma tylko 2 mile szerokości, ale różnica czasu pomiędzy nimi to 21 godzin. Na większej z wysp – Wyspie Ratmanowa, będącej częścią rosyjskiego Czukockiego Okręgu Autonomicznego mieści się stacja pogodowa. Na wschód od niej znajduje się Little Diomede Island, która jest częścią amerykańskiego stanu Alaska.

Pierwszym Europejczykiem, który tu przybył, był duński podróżnik w służbie rosyjskiej Vitus Bering w 1728 r. Odkrył on wyspy 16 sierpnia, w dniu, w którym cerkiew prawosławna czci pamięć św. Diomedesa(ros.). Nazwę Wysp Diomedesa (podobnie jak i niedalekiej wysepki Fairway Rock) wprowadził w 1826 r. brytyjski żeglarz i eksplorator północnego Pacyfiku Frederick William Beechey.

Ze względu na przebiegającą tędy linię zmiany daty można zobaczyć z terytorium Stanów Zjednoczonych (Little Diomede Island) „jutrzejszy dzień” w Rosji (Duża Diomeda). Wyspy pełnią też ważną rolę w planach budowy tunelu pod Cieśniną Beringa.