Wytrysk opóźniony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wytrysk opóźniony, wytrysk późny (łac. eiaculatio retardata) to dysfunkcja seksualna polegająca na pojawieniu się wytrysku nasienia po bardzo długim czasie od rozpoczęcia spółkowania (definiowanym jako godzina i więcej).

W warunkach fizjologicznych opóźnienie wytrysku może się pojawiać po wyczerpaniu związanym z dużą ilością stosunków lub przy działaniu bodźców hamujących wynikających z rozproszenia uwagi. Może się także wiązać z niewielką atrakcyjnością seksualną partnerki/partnera oraz może być wyrazem dysproporcji w budowie narządów płciowych.

Zaburzenie występuje najczęściej z przyczyn psychogennych, nadużywania alkoholu[a] lub stosowania niektórych leków (np. prozac), a także u osób w podeszłym wieku i cierpiących na zaburzenia neurologiczne lub problemy z krążeniem. Opóźnienie wytrysku spotyka się także jako następstwo głębszych urazów i sytuacji konfliktowych oraz w wypadkach istnienia skłonności dewiacyjnych.

Przy różnicowaniu pochodzenia zaburzenia – na tle czynnościowym lub organicznym – może mieć znaczenie jego tempo pojawiania się, stopniowe w chorobach organicznych lub nagłe w zaburzeniach czynnościowych.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. U alkoholików na przyczyny organiczne (zmniejszenie wrażliwości ośrodka ejakulacji w rdzeniu lędźwiowym) mogą nakładać się hamulce czynnościowe związane z konfliktami małżeńskimi oraz urojeniami niewierności seksualnej partnerki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbigniew Lew- Starowicz: Vademecum sztuki miłosnej. Łódź: Wydawnictwo "Cztery strony świata", 2003, s. 178-179. ISBN 83-89445-00-X.
  • Zbigniew Lew- Starowicz: Słownik encyklopedyczny. Miłość i seks. Wrocław: Wydawnictwo Europa, 1999, s. 298. ISBN 83-87977-17-9.
  • Zbigniew Lew-Starowicz, Zygmunt Zdrojewicz, Stanisław Dulko: Leksykon seksuologiczny. Wrocław: Wydawnictwo Continuo, 2002, s. 106. ISBN 83-86682-80-9.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.