Strategiczna gra czasu rzeczywistego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy gatunku gry komputerowej. Zobacz też: inne znaczenia skrótu RTS.

Strategiczna gra czasu rzeczywistego (ang. real-time strategy, RTS) – gatunek gier komputerowych, będący modyfikacją turowych gier strategicznych, polegającą na niekrępowaniu graczy turami i kolejkami ruchów. Gracze mogą podejmować działania kiedy chcą, natomiast skutki owych są widziane natychmiast. Gatunek ten stawia większy nacisk na szybkość podejmowania decyzji[1].

Pierwsze RTS-y pojawiły się na początku lat 80. XX wieku, na przykład Cytron Masters, Stonkers czy The Ancient Art of War. Za grę, która rozsławiła gatunek, uważa się Dune II: Battle for Arrakis, wydaną przez Westwood Studios[potrzebne źródło].

Czasami gry turowe zawierają elementy gier czasu rzeczywistego, np. w grach z serii Total War zarządzanie imperium jest turowe, a bitwy przebiegają w czasie rzeczywistym, ewentualnie tury zostają ograniczone czasowo, jak w serii Worms.

Pierwsze gry tego typu oferowały grafikę dwuwymiarową z widokiem z góry lub z lekkiego ukosu (rzut izometryczny), obecnie dominują tytuły z grafiką 3D. Zdarzały się również wyjątki, gdzie akcję było widać na przykład z boku (np. King Arthur's World wydana na SNES).

Wśród gier RTS wyróżnia się gry taktyczne czasu rzeczywistego (ang. real-time tactical game, RTT), podgatunek lub odrębny gatunek charakteryzujący się większym naciskiem na decyzje taktyczne związane bliżej z samą walką niż gospodarcze decyzje strategiczne. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli jest seria gier Myth[2]. Do tego, RTS-y mogą zawierać elementy rodem z gier RPG, jak choćby bohaterów zdobywających poziomy doświadczenia (jak Warcraft III: Reign of Chaos[3], czy SpellForce[4]).

 Zobacz też kategorię: Strategiczne gry czasu rzeczywistego.

Przypisy