YMCA

YMCA (z ang. Young Men’s Christian Association – Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) – międzynarodowa ekumeniczna organizacja propagująca program oparty na wartościach chrześcijańskich. Głównym celem organizacji jest służenie harmonijnemu rozwojowi fizycznemu, umysłowemu i duchowemu. Obecnie YMCA funkcjonuje w 130 krajach i zrzesza prawie 30 milionów członków.
Symbol[edytuj | edytuj kod]
Symbolem YMCA od 1917 jest czerwony równoboczny trójkąt symbolizujący równomierny rozwój ducha, umysłu i ciała.
Historia[edytuj | edytuj kod]

Została założona w 1844 w Londynie przez sir George’a Williamsa. Jej celem był duchowy rozwój młodych mężczyzn poprzez wspólne studiowanie Biblii i dyskusje. Idea YMCA szybko zdobyła popularność w Europie, a od 1851 jest obecna w Stanach Zjednoczonych. W 1855 odbyła się pierwsza Międzynarodowa Konferencja YMCA, podczas której przyjęto tzw. Bazę Paryską – dokument określający cele organizacji. Siedzibą Światowego Aliansu YMCA jest Genewa, a Europejskiego Aliansu YMCA jest Praga. YMCA posiada status obserwatora w ONZ i Radzie Europy.
YMCA w Polsce[edytuj | edytuj kod]
Związek ten pojawił się w Polsce wiosną 1919 r. wraz z Armią Hallera. Armia ta tworzona była we Francji od czerwca 1917 r. i składała się między innymi z ponad 20 tys. kontyngentu Polaków – ochotników, przybyłych z Ameryki przez Kanadę (obozy w Niagara-on-the-Lake i St. John). Wraz z włączeniem „importowanej” Armii Hallera do Armii Polskiej pojawiła się potrzeba uregulowania statusu YMCA. Minister Spraw Wojskowych wydał rozkaz w dniu 11 listopada 1919 r., który uprawniał YMCA do działania w Armii Polskiej do czasu jej demobilizacji[1]. Utworzony został oddział polski amerykańskiego związku, który miał prawo do finansowania wyłącznie z funduszów zebranych w USA. Transporty YMCA traktowane były jako wojskowe podobnie jak korespondencja wojskowa, telegraficzna i kurierzy. YMCA zajmowała się w Polsce prowadzeniem sklepów żołnierskich, organizacją imprez kulturalnych oraz sportem.
Od 1918 roku YMCA prowadzi działalność także w Polsce. M.in. tuż po zakończeniu I wojny światowej zorganizowała w Krakowie schronisko dla żołnierzy, a dla oficerów – Dom Oficera Polskiego. Ponadto tworzyła boiska sportowe, prowadziła kino dla wojskowych z najnowszym repertuarem oraz wybudowała pierwszy w Krakowie kryty basen[2]. W lesie na Lubogoszczy w Beskidzie Wyspowym organizacja wybudowała czynną do dzisiaj Bazę Szkoleniowo-Wypoczynkową Lubogoszcz dla młodzieży i dorosłych[3].
W 1923 powstał Związek Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA. Obecnie zgodnie ze statutem do Związku Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA mogą należeć wszyscy, bez względu na płeć i wiek.
Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku organizacja zbudowała reprezentacyjny budynek przy ul. Konopnickiej 6 w Warszawie z m.in. czytelnią, biblioteką, dwoma salami gimnastycznymi, basenem i salą teatralno-kinową zaprojektowany przez Antoniego Jawornickiego[4].
Inne informacje[edytuj | edytuj kod]
Jednym z głównych pól działalności organizacji jest sport i kultura fizyczna. Działacze organizacji, którzy wsławili się na tym polu, to między innymi:
- Robert Roberts z YMCA Boston w 1881 wprowadza termin „body building”
- James Naismith ze Springfield YMCA College w 1891 wprowadza koszykówkę
- William G. Morgan z Holyoke YMCA w 1895 wprowadza siatkówkę
W budynkach YMCA w Polsce po wojnie grywano jazz. Zakazano tego w 1949 roku. Szczególnie drastycznie rozprawiono się z jazzem w łódzkiej siedzibie YMCA, gdzie spalono całą bibliotekę, a płyty potłuczono[5].
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Dziennik Rozkazów Wojskowych nr 97. Poz. 4091.
- ↑ Marek Żukow-Karczewski, Międzynarodowa pomoc dla Krakowa po pierwszej wojnie światowej (1918 – 1923), „Echo Krakowa”, 193 (12992) 1989.
- ↑ Dariusz Gacek: Beskid Wyspowy. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2012. ISBN 978-83-62460-25-0.
- ↑ Piotr Wierzbicki. Ciocia „Imcia“ w czasach Leopolda i wcześniej. „Skarpa Warszawska”, s. 34–35, listopad 2020.
- ↑ R. Kowal, Polski jazz, op.cit., s. 54.