Village People

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Village People
ilustracja
Rok założenia

1977

Pochodzenie

 Stany Zjednoczone

Gatunek

Disco
dance-pop
R&B

Aktywność

od 1977

Wydawnictwo

Casablanca Records
Black Scorpio
RCA
PolyGram

Skład
G. Jeff Olson
Eric Anzalone
Ray Simpson
Felipe Rose
Alex Briley
David „Scar” Hodo
Byli członkowie
Randy Jones
Glenn Hughes (nie żyje)
Victor Willis
Ray Stephens (nie żyje)
Mark Lee
Miles Jaye Davis
Py Douglas
Bill Whitefield
Alex Timmerman
Strona internetowa

Village Peopleamerykański zespół grający muzykę taneczną (dyskotekową) założony w 1977 roku przez producenta Henriego Belolo i kompozytora Jacques’a Moraliego. W początkowym składzie grupy znajdowało się sześciu artystów: Felipe Rose, Alex Briley, David Hodo, Glenn Hughes, Randy Jones oraz Victor Willis. W ciągu wielu lat ich działalności członkowie zespołu się zmienili, opuścili go Jones, Hughes i Willis, a ich miejsca zajęli Eric Anzalone, G. Jeff Olson oraz Ray Simpson. Zespół znany jest ze swoich kostiumów, w których występuje na scenie (przebierają się za policjanta, Indianina, budowniczego, żołnierza, motocyklistę i kowboja).

Zespół swoją nazwę wziął od nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village związanej z subkulturą gejowską. Wykreował wiele światowych przebojów, w tym najpopularniejsze Y.M.C.A., Sex over a phone, Macho man, In the Navy, Go West. W 2007 roku grupa wystąpiła podczas Sopot Festival.

W 1993 roku zespół wystąpił gościnnie w jednym z odcinków serialu Świat według Bundych[1]. Bezpośrednie nawiązanie do zespołu znajduje się w dziewiętnastym odcinku piątego sezonu serialu Trzecia planeta od słońca[2], w którym trójka bohaterów w przebraniu członków zespołu próbuje napaść na bank, zaś czwarty przypadkowo trafia do gejowskiego klubu. W końcowej scenie odcinka (odbywającej się tradycyjnie, na dachu) dołącza do nich umundurowany policjant.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Główne albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł albumu Rok wydania
Village People 1977
Macho Man 1978
Cruisin' 1978
Go West 1979
Live and Sleazy 1979
Can’t Stop the Music 1980
Renaissance 1981
Fox on the Box 1982
In the Street 1983
Sex Over the Phone 1985

Przypisy[edytuj | edytuj kod]