Yongjia Xuanjue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yongjia Xuanjue 永嘉玄覺
Dai
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 665
Benjun
Data i miejsce śmierci 713
Wenzhou?
Szkoła Południowa szkoła chanu
Nauczyciel Dajian Huineng
Zakon chan

Yongjia Xuanjue (ur. 665, zm. 713; chiń. 永嘉玄覺, pinyin Yòngjiā Xuānjué; kor. 영가현각 Yŏngga Hyŏngak, jap. Yōka Genkaku, wiet. Vắng Gia Huyền Giác) – chiński mistrz chan z Południowej szkoły chanu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Yongjia pochodził z Benjun z rodziny Dai.

Już jako młody chłopiec opuścił dom rodzinny i w klasztorze studiował buddyjskie teksty. Wtedy także zapoznał się z naukami szkoły tiantai.

Z polecenia mistrza chan Zuo Xilanga razem z Dongiem Yangce (późniejszym mistrzem chan) udali się do klasztoru 6 Patriarchy chanu Dajiana Huinenga w Caoxi (także Caoqi)

Z powodu swojego krótkiego spotkania z mistrzem Huinengiem nosił przydomek "Nocny Gość". Huineng przekonał go, że powinien zostać w Caoxi przez jedną noc i to spotkanie zaowocowało osiągnięciem przez Yongjię oświecenia.

Następnego dnia po tym zdarzeniu Yogjia udał się do Wenzhou, gdzie zaczęli się wokół niego gromadzić uczniowie i rozpoczął nauczanie.

Zmarł wyprostowany w pozycji medytacyjnej. Otrzymał pośmiertny tytuł "Wielki Nauczyciel Bezkształtu". Stupa nazwana "Lśniąca czystość" została wybudowana na południowej stronie góry Zachodniej.

Yongjia zaliczany jest do jednego z pięciu wielkich uczniów Huinenga[1].

Oprócz tego, że był mistrzem chan, Yongjia był także mocno związany z naukami i praktykami szkoły tiantai. W swoich tekstach porównuje m.in. chanistyczną praktykę zuochan (dosłownie "siedząca medytacja") z odpowiadającą jej praktyką szkoły tiantai – zhiguan.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • Yongjia jest uważany za autora poematu Zhengdao ge (證道歌 Hymn o doświadczeniu Drogi. Tytuł tłumaczony jest także jako "Pieśń o oświeceniu").
Poemat wyrósł ze znajomości (sutr Pradźni) oraz nauk samego Huinenga. Słynna fraza Huinenga Od samego początku niczego nie ma, jest powtórzona dwukrotnie. Wiersz ten podkreśla natychmiastowość oświecenia (chiń. dunwu)
  • Jego teksty zostały zebrane i wydane jako Kolekcja Yongjia (ze szkoły chan) (chiń. Chanzong Yongjia jí 禪宗永嘉集) lub w skrócie Kolekcja Jongjia Yongjia ji (永嘉集).

Linia przekazu Dharmy[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza liczba oznacza ilość pokoleń mistrzów od 1 Patriarchy indyjskiego Mahakaśjapy.

Druga liczba oznacza ilość pokoleń od 28/1 Bodhidharmy, 28 Patriarchy Indii i 1 Patriarchy Chin.

Trzecia liczba oznacza początek nowej linii przekazu w danym kraju.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zutang ji umiejscawia go w linii przekazu patriarchów jako ucznia Piątego Patriarchy Damana Hongrena. Inne teksty podają, że był uczniem Drugiego Patriarchy Huike. Najpewniej jednak nie był związany w ogóle z Patriarchami. Jego chan był zupełnie niezależną linią przekazu Dharmy.
  2. Południowa szkoła nagłego oświecenia
  3. szkoła chan heze

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heinrich Dumoulin. Zen Buddhism: A History. India and China. Str. 161

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andy Ferguson: Zen's Chinese Heritage. Boston: Wisdom Publications, 2000, s. 56-57. ISBN 0-86171-163-7.
  • Heinrich Dumoulin: Zen Buddhism: A Hiistory. India and China. Nowy York: Macmillan Publishing Company, 1988, s. 349. ISBN 0-02-908270-6.