Zabójcza broń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zabójcza broń
Lethal Weapon
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

komedia sensacyjna

Rok produkcji

1987

Data premiery

6 marca 1987
Polska: 31 grudnia 1987

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

110 min

Reżyseria

Richard Donner

Scenariusz

Shane Black

Główne role

Mel Gibson, Danny Glover

Muzyka

Michael Kamen, Eric Clapton, Bruce Babcock

Montaż

Stuart Baird

Produkcja

Richard Donner

Wytwórnia

Silver Pictures
Warner Bros. Pictures

Dystrybucja

Warner Bros.

Budżet

15 mln USD

Kontynuacja

Zabójcza broń 2 (1989)

Strona internetowa

Zabójcza broń (ang. Lethal Weapon) – amerykański film sensacyjny w reżyserii Richarda Donnera, którego premiera miała miejsce w 1987 roku.

Jest to pierwszy z serii amerykańskich filmów o dwójce policjantów, które były realizowane kolejno w latach: 1987, 1989, 1992 i 1998. Filmy te można zaliczyć do kina akcji z elementami humorystycznymi (chociaż w pierwszej części komedii jest najmniej), albo do tzw. buddy-cop, gdzie dwoje zupełnie niepasujących do siebie osób (np. policjantów) jest zmuszona razem wykonać jakieś zadanie (najczęściej chodzi o jakieś przestępstwo). Do tego rodzaju filmów należą m.in. Gliniarz z Beverly Hills (1984), Tango i Cash (1989) oraz Bad Boys (1995).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Afroamerykanin sierżant Roger Murtaugh z policji w Los Angeles, który właśnie skończył 50 lat, dostał za zadanie prowadzenie śledztwa w sprawie śmierci prostytutki Amandy Hunsaker. Amanda okazuje się córką potentata bankowego Michaela Hunsakera, przyjaciela Murtaugha z czasów wojny w Wietnamie. Przyjaciele nie widzieli się od 12 lat. Ich drogi dość znacznie w tym czasie się rozeszły.

Wraz z rozpoczęciem śledztwa przełożeni przydzielają Murtaughowi jako nowego partnera Martina Riggsa, nieco postrzelonego sierżanta rasy białej, który od czasu śmierci żony Wiktorii miewa samobójcze zapędy.

Śledztwo Riggsa i Murtaugha ujawnia, że Amanda została zamordowana, a przyczyną jej śmierci jest walka o dominację na rynku narkotykowym. Ojciec dziewczyny przysięga, że taki sam los spotka tego, kto zamordował jego córkę. Policjanci coraz bardziej angażują się w tę sprawę, co sprawia, że przykuwają uwagę tzw. Organizacji Cienia. Jej lider, McAllister oraz jego prawa ręka, Mr. Joshua, chcą ich śmierci, bez względu na cenę. Nie doceniają jednak Martina "zabójczej broni" Riggsa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]