Omen (film 1976)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy amerykańsko-brytyjskiego filmu. Zobacz też: inne znaczenia słowa Omen.
Omen
Omen, The
Ilustracja
Gatunek horror, thriller
Data premiery 6 czerwca 1976
Kraj produkcji  Wielka Brytania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 111 min
Reżyseria Richard Donner
Scenariusz David Seltzer
Główne role Gregory Peck
Lee Remick
David Warner
Patrick Troughton
Muzyka Jerry Goldsmith
Zdjęcia Gilbert Taylor
Montaż Sturat Baird
Produkcja Harvey Bernhard
Wytwórnia 20th Century Fox
Dystrybucja 20th Century Fox
Kontynuacja Omen II

Omen (ang. The Omen) – amerykańsko-brytyjski horror z 1976 roku wyreżyserowany przez Richarda Donnera. Jest to pierwszy film z serii Omen, ze scenariuszem Davida Seltzera. Wystąpili w nim m.in. Gregory Peck, Lee Remick, David Warner, Harvey Stephens, Billie Whitelaw, Patrick Troughton, Martin Benson i Leo McKern.

Omen uważany jest za film kultowy ze względu na swoją reputację (film dużej wytwórni ze znanymi aktorami), powagę (styl raczej współczesnego thrillera aniżeli bezmyślnej przemocy typowych filmów z gatunku horrorów), a także ścieżkę dźwiękową Jerry’ego Goldsmitha.

Powstał również remake filmu, Omen, mający swoją premierę 6 czerwca 2006.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o dzieciństwie Damiena Thorna, który został zamieniony tuż po porodzie i stał się synem zamożnego dyplomaty (ambasadora Stanów Zjednoczonych) najpierw w Rzymie, potem w Londynie. Ten, obawiając się reakcji żony na wieść o tym, że syn zmarł zaraz po porodzie, zgadza się na zamianę i „adoptuje” chłopca, którego matka zmarła tuż po porodzie. Jego nowa rodzina nie jest świadoma faktu, że mały chłopiec jest potomkiem szatana, biblijnym Antychrystem. Jednakże Damien, dorastając (czas akcji filmu to 5 lat), pokazuje, że nie jest „zwykłym” dzieckiem, np. nie choruje, boją się go zwierzęta (oprócz psów). Oznaki te są jednak początkowo ignorowane przez rodziców, a zwłaszcza przez matkę.

Uśmiercenia[edytuj | edytuj kod]

Postać Rodzaj śmierci
Holly, niania Damiena Samobójstwo przez powieszenie, po zahipnotyzowaniu przez rottweilera
Ojciec Brennan Przebity przez kościelną iglicę, uszkodzoną przez piorun
Nienarodzone dziecko Thornów Poronienie Kathy po upadku z podestu
Ojciec Spiletto Śmierć naturalna, choć możliwie spowodowana ranami odniesionymi 5 lat wcześniej w pożarze, który zniszczył szpital w Rzymie
Pierworodny syn Thornów Śmierć spowodowało zapewne uderzenie ciężkim przedmiotem w głowę, w następstwie czego powstało spore pęknięcie w czaszce (wtedy uważane to było za wypadek, przez co Thornowie zaadoptowali Damiena)
Kathy Thorn Wypchnięcie ze szpitalnego okna przez panią Baylock i upadek na ambulans
Keith Jennings Ścięcie głowy przez szybę, która wypadła z ciężarówki
Pani Baylock Zasztyletowana w szyję przez Roberta Thorna
Robert Thorn Zastrzelony przez policję podczas próby zabicia Damiena

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola
Gregory Peck Robert Thorn
Lee Remick Katherine Thorn
David Warner Keith Jennings
Billie Whitelaw Pani Baylock
Harvey Stephens Damien Thorn
Patrick Troughton Ojciec Brennan
Martin Benson Ojciec Spiletto
Leo McKern Bugenhagen
Holly Palance Holly (niańka)

Realizacja[edytuj | edytuj kod]

Niektórzy krytycy zarzucali twórcom, że nie zrozumieli poprawnie tekstów proroctw, a scenariusz i fabuła powstały „pod publikę”.

Muzykę do filmu napisał Jerry Goldsmith, który otrzymał za nią swojego jedynego Oscara w całej długiej karierze jako kompozytora muzyki filmowej. Rozpoznawczą cechą ścieżki dźwiękowej do filmu jest utwór Ave Satani! (witaj, szatanie!) z charakterystycznymi łacińskimi wersami sanguis bibimus, corpus edimus (pijemy krew, jemy ciało) i okrzykami Ave Satani! Utwór jednocześnie zawiera opisy spokojnego życia rodziny Thornów, skonfrontowane z „rodziną zła”.

Podczas kręcenia filmu ekipę prześladowały „klątwy”, przypisywane mocom nadprzyrodzonym, uniemożliwiającym ukończenie filmu: scenarzysta David Seltzer został uderzony przez piorun, hotel, w którym zatrzymał się reżyser Richard Donners został zbombardowany przez IRA, a Gregory Peck odwołał lot do Izraela, który zakończył się katastrofą samolotu i śmiercią wszystkich osób na pokładzie. Podczas kręcenia sceny w zoo dwa lwy zabiły strażnika, a pierwszego dnia zdjęć jeden z członków ekipy miał wypadek, w którym całkowicie zniszczony został jego samochód.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]