Zachodnia Bośnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Република Западна Босна
Republika Zapadna Bosna
1993–1995
Flaga
Flaga
Położenie RZB
Język urzędowy

bośniacki

Stolica

Velika Kladuša

Ustrój polityczny

republika

Głowa państwa

Fikret Abdić

Waluta

marka zamienna (BAM)

Data powstania

27 września 1993

Data likwidacji

7 sierpnia 1995

Strefa czasowa

UTC +1 (zima)
UTC+2 (lato)

Mapa RZB
Flaga z lat 1993–1995

Zachodnia Bośnia (bośniacki, chorwacki Republika Zapadna Bosna, serbski Република Западна Босна) – państwo istniejące podczas wojny w Bośni.

W 1993 lokalni muzułmańscy Bośniacy ogłosili wyłączenie zachodniej Bośni spod władzy rządu w Sarajewie i proklamowali autonomię pod nazwą Autonomiczna Prowincja Bośni Zachodniej (Autonomna Pokrajina Zapadna Bosna, Аутономна Покрајина Западна Босна). Stolicą nowej republiki zostało miasto Velika Kladuša, prezydentem został Fikret Abdić. Republika współpracowała z armią bośniackich Serbów w walce z V Korpusem Armii BiH.

W 1994 republikę zajęły wojska bośniackie, lecz zostały w ciągu roku wyparte przez Serbów. Przywrócono autonomię i wkrótce przemianowano ten kraj na Republikę Zachodniej Bośni. W 1995 na teren republiki wycofały się z Chorwacji Siły Zbrojne Republiki Serbskiej Krajiny. Rozbicie tych sił przez połączone siły bośniacko-chorwackie położyło kres istnieniu republiki, którą włączono do Federacji Bośni i Hercegowiny. Fikret Abdić do śmierci Franjo Tuđmana przebywał w Chorwacji nie niepokojony. Jednakże w 2002 roku stanął przed sądem oskarżony o śmierć 121 cywilów z rejonu Bihacia. Skazany został początkowo na 20 lat więzienia. Po apelacji wyrok zmniejszono do 15 lat.

Mapa wojennej Jugosławii – Republika Zachodniej Bośni zaznaczona na kolor khaki

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]