Zachodnia Bośnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Република Западна Босна
Republika Zapadna Bosna
1993-1995
Flaga RZB
Flaga RZB
Położenie RZB
Język urzędowy bośniacki
Stolica Velika Kladuša
Ustrój polityczny republika
Jednostka monetarna marka zamienna (BAM)
Data powstania 27 września 1993
Data likwidacji 7 sierpnia 1995
Strefa czasowa UTC +1 (zima)
UTC+2 (lato)
Mapa RZB
Flaga z lat 1993-1995

Zachodnia Bośnia (bośniacki, chorwacki Republika Zapadna Bosna, serbski Република Западна Босна) – państwo istniejące podczas wojny w Bośni.

W 1993 lokalni muzułmańscy Bośniacy ogłosili wyłączenie zachodniej Bośni spod władzy rządu w Sarajewie i proklamowali autonomię pod nazwą Autonomiczna Prowincja Bośni Zachodniej (Autonomna Pokrajina Zapadna Bosna, Аутономна Покрајина Западна Босна). Stolicą nowej republiki zostało miasto Velika Kladuša, prezydentem został Fikret Abdić. Republika współpracowała z armią bośniackich Serbów w walce z V Korpusem Armii BiH.

W 1994 republikę zajęły wojska bośniackie, lecz zostały w ciągu roku wyparte przez Serbów. Przywrócono autonomię i wkrótce przemianowano ten kraj na Republikę Zachodniej Bośni. W 1995 na teren republiki wycofały się z Chorwacji wojska Serbskiej Krajiny. Rozbicie tych sił przez połączone siły bośniacko-chorwackie położyło kres istnieniu republiki, którą włączono do Federacji Bośni i Hercegowiny. Fikret Abdić do śmierci Franjo Tuđmana przebywał w Chorwacji nie niepokojony. Jednakże w 2002 roku stanął przed sądem oskarżony o śmierć 121 cywilów z rejonu Bihaća. Skazany został początkowo na 20 lat więzienia. Po apelacji wyrok zmniejszono do 15 lat.

Mapa wojennej Jugosławii – Republika Zachodniej Bośni zaznaczona na kolor khaki

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]