Zajezdnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy infrastruktury. Zobacz też: miesięcznik o tej samej nazwie.

Zajezdnia (tramwajowa, trolejbusowa, autobusowa, mikrobusowa, kolejowa, metra, samochodowa) – baza, zakład eksploatacji pojazdów, szczególnie miejskich.

Wnętrze zajezdni tramwajowej w Podgórzu

W zajezdni przebywają pojazdy w czasie obsługiwania technicznego w tym napraw i w czasie wolnym od użytkowania (postój między służbami). Zajezdnia składa się z miejsc postojowych, placu manewrowego, miejsc obsługiwania technicznego (hale, warsztaty) oraz bazy biurowej, często dotyczącej także służby ruchu i dyrekcji przedsiębiorstwa transportowego.

Zajezdnie pojazdów szynowych wyposażone są w stosowny układ rozjazdów, zwrotnic i skrzyżowań torów na placu manewrowym, umożliwiający przestawianie poszczególnych wagonów.

Na określenie zajezdni kolejowej używa się różnych niezbyt precyzyjnych wyrażeń: lokomotywownia, parowozownia, elektrowozownia, spalinowozownia, motowozownia, stacja techniczno-postojowa. Historyczne określenia pochodzenia francuskiego to: garaże, remiza (obecnie tylko o bazie straży pożarnej) i depo (zdarza się w żargonie kolejowym).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]