Zamek Ōsaka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek Ōsaka
大阪城
Ōsaka-jō
Ilustracja
Zamek Osaka
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Osaka

Typ budynku

zamek

Styl architektoniczny

japoński

Kondygnacje

8 wewnątrz, widoczne 5

Rozpoczęcie budowy

1583

Ukończenie budowy

1598

Ważniejsze przebudowy

1620, 1843, 1928, 1995–1997

Zniszczono

1665, 1868, 1945

Pierwszy właściciel

Hideyoshi Toyotomi

Kolejni właściciele

Hideyori Toyotomi 1598-1615
ród Toyotomi
ród Okudaira
ród Tokugawa
obecnie miasto Osaka

Położenie na mapie Osaki
Mapa konturowa Osaki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zamek Ōsaka”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zamek Ōsaka”
Położenie na mapie prefektury Osaka
Mapa konturowa prefektury Osaka, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Zamek Ōsaka”
Ziemia34°41′14″N 135°31′33″E/34,687222 135,525833
Strona internetowa

Zamek Ōsaka (jap. 大阪城 Ōsaka-jō[a])japoński zamek w mieście Osaka. Nazywany złotym (jap. 金城 kinjō) lub brokatowym zamkiem (jap. 錦城 kinjō). Jeden z najbardziej znanych zamków w Japonii. Odegrał znaczną rolę podczas jednoczenia kraju w XVI w., w okresie Azuchi-Momoyama. Został zbudowany na dwóch nasypach z ziemi i ciosanych kamieni oraz otoczony fosą. Główny budynek ma osiem pięter, z czego tylko pięć jest widocznych z zewnątrz, dodatkowo posiada wysoki fundament z kamienia, który miał bronić mieszkańców przed atakami uzbrojonych w miecze najeźdźców.

Na terenie zamku znajduje się 13 obiektów o łącznej powierzchni około 60 000 m²[1] uznanych przez władze Japonii za niezwykle cenne kulturowo[2].

Zamek jest otwarty dla turystów. Można się do niego dostać ze stacji Osaka-jō-kōen linią Osaka Loop Line JR West lub ze stacji Morimachi na linii metra Chuo. Okolica jest popularnym miejscem zwiedzania w szczególności w okresie, kiedy kwitną śliwy, a następnie wiśnie. Na terenach parku otaczającego zamek ulokowana jest również wielofunkcyjna arena Osaka-Jo Hall.

Historia[3][edytuj | edytuj kod]

Tenshu (donżon)

W roku 1583 Hideyoshi Toyotomi rozpoczął budowę zamku na miejscu ruin dawnej świątyni-twierdzy Ishiyama Hongan-ji, w której bronili się buddyjscy mnisi-wojownicy i chłopi zbuntowani przeciwko siogunowi (ruch Ikkō-ikki). Toyotomi chciał, aby nowa twierdza przypominała zamek Azuchi, siedzibę Nobunagi Ody. Miała być jednak od niego o wiele wspanialsza. Projekt przewidywał pięciopiętrową wieżę główną donżonu (tenshu) z trzema dodatkowymi piętrami pod ziemią. Ściany boczne wieży miały być pozłacane, aby dodatkowo wywoływać zachwyt gości.

W 1585 roku ukończono budowę donżonu. Hideyoshi rozbudowywał i ulepszał zamek, czyniąc go coraz trudniejszym do zdobycia. Budowę zakończono w roku 1598. Gdy zmarł, zamek odziedziczył jego syn Hideyori Toyotomi.

Tokugawa zaatakował Hideyoriego zimą 1614 roku, zaczynając tym samym oblężenie Osaki[4]. Mimo dwukrotnej przewagi liczebnej, dwustutysięcznej armii Tokugawy nie udało się zdobyć nawet zewnętrznych murów fortecy, posunął się więc do podstępu i zaproponował Hideyoriemu pokój, a po dłuższych rokowaniach zażądał od niego dowodu ugodowości w postaci zasypania fosy zamkowej. Toyotomi przystał na ten warunek i zlikwidował fosę, czyniąc zamek prawie bezbronnym.

Latem następnego roku Hideyori nakazał ponowne wykopanie fos. Oburzony Tokugawa wysłał ponownie wojska do zamku Osaka. Armia Tokugawy rozgromiła ludzi Toyotomiego wewnątrz zewnętrznych murów 4 czerwca. Osaka-jō został przejęty przez Tokugawę, a klan Toyotomi ostatecznie upadł.

Mury zamku

Siogun Hidetada Tokugawa rozpoczął odbudowę i ponowną fortyfikację zamku w roku 1620. Wybudował nową, podwyższoną wieżę główną z pięcioma piętrami na zewnątrz i ośmioma wewnątrz, a budowę murów zlecił konkretnym klanom samurajskim. Mury wybudowane w latach dwudziestych XVII wieku istnieją do dziś. Mury zbudowane są z bloków granitowych, bez użycia zaprawy. Część materiału budowlanego dostarczono z kamieniołomów z wybrzeży japońskiego Morza Wewnętrznego, na wielu blokach znajdują się herby klanów, które dołożyły kamienie do muru. Główna wieża spłonęła od uderzenia piorunu w 1645 roku.

W 1843 roku, po latach zaniedbania, rozpoczęto na zamku prace naprawcze, na które siogunat zbierał pieniądze od ludzi z całego regionu, jednak w 1868 roku znaczna część zamku spłonęła podczas wojny domowej, trwającej w czasie tzw. restauracji Meiji. Rządy Meiji przeznaczyły zamek na koszary dla nowej, stylizowanej na zachodnich, armii.

W 1928 roku burmistrzowi Osaki udało się odbudować wieżę główną po udanej kampanii zbierania funduszy, jednak w roku 1945 naloty bombowe uszkodziły odbudowaną wieżę.

Pomnik upamiętniający miejsce, w którym Hideyori Toyotomi i jego matka, Yodo-dono, popełnili samobójstwo po upadku zamku

W 1995 roku magistrat Osaki zapowiedział, że zamek zostanie odbudowany i doprowadzony do stanu świetności, w jakim był jeszcze w okresie Edo. Odbudowę zakończono w roku 1997. Zamek jest kopią oryginału wykonaną z betonu (włącznie z windami), jednak wnętrze nie przypomina nawet w najmniejszym stopniu wnętrza japońskiego zamku. W roku 2006 zamek otrzymał 53 lokatę wśród „100 Najwspanialszych Zamków Japońskich”. W roku 2007 w księgach wieczystych jako właściciela zamku zapisano miasto Osaka, a właścicielem gruntu jest rząd Japonii.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Dawniej nazwę odczytywano Ōzaka-jō.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]