Zandowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
سلسله زندی
Zandowie
Afszarydzi 1750 - 1794 Kadżarowie
Flaga
Godło
Flaga Godło
Stolica Sziraz
Ustrój polityczny Monarchia

Zandowiedynastia panująca w Iranie w latach 1750-1794, założona przez Karim Chana.

Historia dynastii[edytuj | edytuj kod]

Dynastia została założona przez Karim Chana, należącego do plemienia Zandów. W trakcie rządów Nadir Szacha był on jednym z jego generałów. Po śmierci Nadira w 1747 dynastia Aszfarydów stanęła na krawędzi wojny domowej. Karim Chan podporządkował sobie cały kraj z wyjątkiem Chorasanu, gdzie nadal panował Szahruch Szah, wnuk Nadira Szaha. Przywrócił tym samym spokój w kraju. W wyniku walk z Osmanami zdobył prowincję Basra[1].

Karim Chan wraz z Abu'l Fath Chanem i Alim Mardan Chanem uzgodnili podział kraju między siebie, sprawując faktyczną władzę w Iranie – formalnie władcą był małoletni Ismail III. Współpraca ta zakończyła się jednak w 1779, w chwili śmierci Karima Chana i po morderstwie Abu'l Fath Chana, którego zabił Ali Mardan Chan. W wyniku wewnętrznych waśni monarchowie w roku śmierci Karim Chana zmieniali się czterokrotnie[1].

Wewnętrzny zamęt przerwał w 1789 Lotf Ali Chan, jednak wdał się on w walki z Kadżarami. W 1794 Loft Ali został pojmany i brutalnie zamordowany w twierdzy w Bam. Wraz z jego śmiercią dynastia upadła. Nowym monarchą został Agha Mohammad Chan z dynastii Kadżarów, która Iranem rządziła do 1925[1].

Władcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Zand Dynasty (ang.). www.iranchamber.com. [dostęp 2010-08-13].