Zaryte (województwo lubelskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zaryte
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat rycki
Gmina Kłoczew
Liczba ludności ok 120
Strefa numeracyjna (+48) 25
Kod pocztowy 08 550 Kłoczew
Tablice rejestracyjne LRY
SIMC 0674543
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Zaryte
Zaryte
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zaryte
Zaryte
Ziemia51°44′02″N 21°54′13″E/51,733889 21,903611

Zarytewieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie ryckim, w gminie Kłoczew.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Wieś ta powstała najpóźniej w połowie XVI wieku w ramach dóbr królewskich starostwa stężyckiego. W tym czasie nazwę wsi zapisywano jako ,,Żarithe" lub ,,Zarythe". Nazwa ma pochodzenie topograficzne.Jest jedną z Najstarszych wsi w parafii Żelechów.


Pierwsze informacje o tej wsi pochodzą z "Lustracji dóbr królewskich województwa sandomierskiego" z 1564r. Tak opisano wieś podczas lustracji: "W tej wsi kmieci 17, każdy na półłanku siedzi, płacą (...) czynszu po 12 groszy z łana". Mieszkańcy wsi pracowali na polach folwarku zadybskiego. Wykonywali "wszystkie roboty polne" oprócz obowiązku pracy na polach folwarcznych i płacenia czynszu kmiecie z Zarytego mieli obowiązek oddawania danin w naturze czyli owsa, po cztery korce z łana, oddawali też do dworu określoną ilość kur i jaj. Oprócz kmieci czyli bogatszych chłopów we wsi mieszkali też zagrodnicy czyli chłopi mający tylko zagrodę i niewielki obszar ziemi. Zagrodników było we wsi 2 i płacili czynsz, jeden 24 grosze a drugi 5 groszy.

Mieszkańcy wsi zwolnieni byli z obowiązku "stacji" czyli specjalnych posług na rzecz orszaku królewskiego, jeżeli by ten przejeżdżał przez wieś.

Kmiecie z Zarytego podobnie jak mieszkańcy wsi starostwa ryckiego zajmowali się bartnictwem , ale "Skarżyli się na pograniczną szlachtę, iż je biorą z KJM (Króla Jego Mości) lasów, barci im psują. Porębują i wykupują" Zapewne chodziło o sąsiadujące wsie prywatne: Kłoczew,Jagodne i Wola Zadybska. Obecnie wieś ma ok.120 mieszkańców. Przepływa przez nią Kobyla Rzeka Mająca źródło w okolicach Beztwin (las nazywane tak przez tamtejszych ludzi). Są tam żwirownie i wiele stawów. Wieś nie posiada kościoła ani szkoły. Wiele tamtejszych dzieci chodzi do szkoły i kościoła do Zadybia Starego. Wieś ma małe (nie umieszczane na mapach) części m.in.: Beztwiny i Zzarz. Do lat 2006-2007 drogi pokryte były kamieniami i piachem w roku 2006 zaczęto wylewać asfalt a na piasek sypano żużel.