Zatoka Chesapeake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zatoka Chesapeake
Chesapeake Bay
Ilustracja
Zatoka Chesapeake - fotografia satelitarna Landsat
Państwo  Stany Zjednoczone
Powierzchnia 11 600 km²
Wymiary ok. 322 × 48 km
Głębokość
• maksymalna

14 m
Cieki wodne uchodzące m.in:

Susquehanna
Choptank River
Nanticoke River
Pocomoke River
Patapsco
Patuxent
Potomak
Rappahannock River
James

Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Zatoka Chesapeake
Zatoka Chesapeake
Ziemia36°59′45″N 75°57′34″W/36,995833 -75,959444

Zatoka Chesapeake (ang. Chesapeake Bay) – największe estuarium w Stanach Zjednoczonych. Zatoka połączona jest z Oceanem Atlantyckim, jej brzegi należą do stanów Wirginia i Maryland. Dorzecze zatoki ma powierzchnię ponad 166 tys. km². Zatoka ma powierzchnię ok. 11 600 km² i długość ok. 300 km od ujścia rzeki Susquehanna na północy do Atlantyku na południu.

Zatoka jest oddzielona od Atlantyku półwyspem Delmarva. W najwęższym punkcie, niedaleko miasta Annapolis w stanie Maryland, szerokość zatoki wynosi tylko 6,9 km i w tym miejscu przebiega przez nią most, William Preston Lane Jr. Memorial Bridge, otwarty w 1952. Największa szerokość zatoki wynosi ok. 50 km w pobliżu ujścia rzeki Potomak.

Zatoka łączy się z Atlantykiem wejściem o szerokości 37 km, między południowym końcem półwyspu Delmarva i miastem Norfolk w stanie Wirginia. Przez wejście zbudowano tunel-most autostradowy Chesapeake Bay Bridge-Tunnel, otwarty w 1964.

Do zatoki uchodzi około 150 rzek i strumieni. Największe z nich to: Susquehanna, Potomak, James, Appomattox, Rappahannock, Patuxent, Choptank i York.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]