Przejdź do zawartości

James (rzeka w Wirginii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
James (James River)
Ilustracja
Dorzecze rzeki James
Kontynent

Ameryka Północna

Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Wirginia

Rzeka
Długość 560 km
Powierzchnia zlewni

27 019 km²

Źródło
Współrzędne

37°47′04″N 79°46′33″W/37,784444 -79,775833

Ujście
Recypient Hampton Roads
Współrzędne

36°56′30″N 76°26′37″W/36,941667 -76,443611

Położenie na mapie Wirginii
Mapa konturowa Wirginii, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Richmond, największe miasto nad rzeką Jamesa

James (ang. James River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, największa droga wodna znajdująca się w całości na terytorium stanu Wirginia. Jamestown, stolica pierwszej stałej kolonii brytyjskiej w Ameryce Północnej, została założona w roku 1607, właśnie nad brzegami tej rzeki, ok. 70 kilometrów od jej ujścia do zatoki Chesapeake. Nazwa rzeki pochodzi od imienia króla Anglii Jakuba I Stuarta.

Rzeka ma swój początek w Alleghenach u zbiegu dwóch mniejszych cieków wodnych - rzeczek Jackson i Cowpasture. Od tego miejsca rzeka Jamesa przebiega 547 kilometrów na południowy wschód, by poprzez Hampton Roads ujść do zatoki Chesapeake. Główny dopływ, rzeka Appomattox wpada do niej w odległości 106 kilometrów od morza. Od tego miejsca rzeka Jamesa jest rzeką pływową zbierającą w czasie przypływów znaczne ilości wody morskiej.

Największymi miastami nad rzeką Jamesa są Richmond (stolica stanu Wirginia), Lynchburg, Williamsburg, Newport News i Norfolk (wielka baza US Navy) oraz Virginia Beach (popularne kąpielisko nad brzegiem atlantyckiej zatoki Chasepeake). Nad rzeką mieści się też jeden z tzw. historycznych parków narodowych (ang. National Historical Parks): Kolonialny Park Narodowy, w którego skład wchodzą Yorktown, Jamestown i Williamsburg (a właściwie skansen o nazwie Colonial Williamsburg).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]