Przejdź do zawartości

Zbiór Julii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykład zbioru Julii, Re(c)>0
Przykład zbioru Julii, Re(c)<0
Zbiór Julii dla
Zbiór Julii dla

Zbiór Julii i zbiór Fatou – dwa komplementarne (tzn. będące swoimi dopełnieniami) zbiory zdefiniowane przez odwzorowanie będące funkcją wymierną[1]. Nieformalnie, zbiór Fatou funkcji zawiera wartości o takiej właściwości, że w ich bliskim otoczeniu pozostałe wartości zachowują się podobnie po iterowanym przekształcaniu zadaną funkcją, natomiast w zbiorze Julii są te wartości, dla których dowolnie małe zaburzenie może powodować drastyczne zmiany w ciągu iterowanych wartości. Stąd zachowanie funkcji w zbiorze Fatou jest „regularne”, natomiast w zbiorze Julii „chaotyczne”.

Zbiór Julii funkcji jest powszechnie oznaczany jako J(ƒ), a zbiór Fatou jako F(ƒ). Nazwy zbiorów pochodzą od nazwisk francuskich matematyków Gastona Julii i Pierre’a Fatou, którzy w latach 1918–1920[2] badali własności układów dynamicznych opisanych funkcją wymierną.

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Niech będzie zespoloną funkcją wymierną odwzorowującą całą płaszczyznę zespoloną na nią samą, tj. gdzie i są wielomianami zespolonymi. Wtedy istnieje skończona liczba otwartych zbiorów które są niezmiennicze przez i są takie, że:

  1. suma zbiorów jest zbiorem gęstym i
  2. zachowuje się w sposób regularny i taki sam w każdym ze zbiorów

Ostatnie stwierdzenie oznacza, że końce ciągów generowanych iteracyjnie dla punktów są dokładnie takie same jak w zadanym zbiorze, który jest wtedy skończonym cyklem, albo są skończonym cyklem skończonych lub pierścieniowych kształtów zbiorów leżących koncentrycznie. W pierwszym przypadku cykl jest „przyciągający”, a w drugim „neutralny”.

Zbiory dziedziną Fatou funkcji a ich suma jest zbiorem Fatou funkcji Każdy zbiór tworzący dziedzinę Fatou zawiera co najmniej jeden punkt krytyczny tj. (skończony) punkt spełniający lub jeśli stopień wielomianu licznika jest co najmniej o dwa stopnie wyższy niż stopień wielomianu mianownika lub jeśli dla pewnej stałej i funkcja spełnia ten warunek.

Dopełnienie zbioru nazywa się zbiorem Julii funkcji [3]. Zbiór jest:

Oba zbiory i są w pełni niezmiennicze[4].

Wielomiany kwadratowe[edytuj | edytuj kod]

Zbiór tworzą te punkty dla których ciąg opisany równaniem rekurencyjnym:

nie dąży do nieskończoności:

gdzie liczba zespolona będąca parametrem zbioru.

Można wykazać, że jest to równoważne z:

Podsumowując jednym zdaniem:

Dla różnych otrzymuje się różne zbiory, stąd jest rodziną zbiorów.

Własności[edytuj | edytuj kod]

Zbiory Julii są ściśle związane ze zbiorem Mandelbrota. Zbiór Julii jest spójny, jeżeli należy do zbioru Mandelbrota[5]. Jeśli zbiór Julii jest poza zbiorem Mandelbrota, składa się on ze zbioru rozproszonych punktów, taki zbiór nazywany jest pyłem Fatou[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kudrewicz 1993 ↓, s. 91–92.
  2. Kudrewicz 1993 ↓, s. 91.
  3. zbiór Julii, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2023-08-26].
  4. Kudrewicz 1993 ↓, s. 92.
  5. Kudrewicz 1993 ↓, s. 101.
  6. Banerjee i Darling 2020 ↓, s. 85–86.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Eric W. Weisstein, Julia Set, [w:] MathWorld, Wolfram Research (ang.).
  • FractalTS Generator zbiorów mandelbrota, płonącego statku oraz odpowiadających zbiorów julii