Zbigniew Dąbrowski (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Dąbrowski
Data i miejsce urodzenia 1 marca 1931
Suraż
Data śmierci 8 lipca 1983
Poseł VIII kadencji Sejmu PRL
Okres od 24 września 1981
do 8 lipca 1983
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrna Odznaka im. Janka Krasickiego

Zbigniew Jan Dąbrowski (ur. 1 marca 1931 w Surażu, zm. 8 lipca 1983) – polski działacz partyjny i oświatowy, poseł na Sejm PRL VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie robotniczej. W latach 1949–1956 należał do Związku Młodzieży Polskiej. W 1956 przystąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był zastępcą przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku.

W 1954 ukończył studia pierwszego stopnia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie, po czym pracował w szkolnictwie. Był nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym w Ełku, następnie w Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Ponadto uzyskał wykształcenie wyższe z filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim w 1961. Od 1957 pełnił funkcje we władzach oświatowych województwa białostockiego, a od 1978 zajmował stanowisko dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Białymstoku.

24 września 1981 uzyskał mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Białystok, zastępując Władysława Juszkiewicza. Zasiadał w Komisji Kultury i Sztuki. Zmarł w trakcie kadencji.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]