Zespół krajobrazowy Tràng An

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zespół krajobrazowy Tràng An[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Zespół krajobrazowy Tràng An w 2017 roku
Państwo

 Wietnam

Typ

mieszany

Spełniane kryterium

V, VII, VIII

Numer ref.

1438

Region[b]

Azja i Pacyfik

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2014
na 38. sesji

Dokonane zmiany

2016

Położenie na mapie Wietnamu
Mapa konturowa Wietnamu, u góry znajduje się punkt z opisem „Zespół krajobrazowy Tràng An”
Ziemia20°14′25,2″N 105°53′52,1″E/20,240333 105,897806

Zespół krajobrazowy Tràng An[1] (wiet. Quần thể danh thắng Tràng An) – krajobraz znajdujący się na południowym brzegu delty Rzeki Czerwonej w prowincji Ninh Bình, w północnym Wietnamie, stanowiący od 2014 roku dobro mieszane, przyrodniczo-kulturowe, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zespół krajobrazowy Tràng An znajduje się na południowym brzegu delty Rzeki Czerwonej i obejmuje malownicze, porośnięte tropikalnymi lasami deszczowymi i zbudowane ze skał wapiennych wzgórza krasowe (mogoty) o wysokości dochodzącej do 200 m, poprzecinane licznymi dolinami, często zalanymi wodą, po których można pływać łódkami[2][1]. Na krajobraz krasu wieżowego w tym miejscu składają się również leje krasowe, polja czy jaskinie z naciekami krasowymi, w których podczas badań archeologicznych odnaleziono ślady obecności człowieka na tym terenie sprzed ponad 30 000 lat[2].

Zespół Tràng An stanowi wyjątkowe świadectwo procesów geomorfologicznych kształtujących ten obszar zwłaszcza w okresie późnego plejstocenu i wczesnego holocenu, kiedy to częste transgresje i regresje morza spowodowały utworzenie w obrębie istniejącego masywu wapiennego powyższych form ukształtowania terenu[2]. O wahaniach poziomu morza świadczą występujące na różnych wysokościach szeregi nacięć erozyjnych w zboczach mogotów czy warstwy muszli morskich[2].

Obszar składa się z trzech części – miejscowości Hoa Lư(inne języki), która na przełomie X i XI wieku była stolicą Wietnamu, krajobrazu Tràng An-Tam Cốc-Bích Động(inne języki) oraz lasu Hoa Lư – o łącznej powierzchni 6226 ha[2]. Strefa buforowa wokół obiektu obejmuje natomiast tereny wiejskie z polami ryżowymi i ogrodami, a jej powierzchnia wynosi 6026 ha[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wietnam. Polski Komitet ds. UNESCO. [dostęp 2023-09-11].
  2. a b c d e f g UNESCO World Heritage Centre, Trang An Landscape Complex [online], whc.unesco.org [dostęp 2023-09-11] (ang.).