Hội An

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hội An
Ilustracja
Zabytkowa ulica w Hội An
Herb
Herb
Państwo

 Wietnam

Region

Południowe Wybrzeże Centralne

Prowincja

Quảng Nam

Powierzchnia

60 km²

Populacja (2009)
• liczba ludności


69 222

Nr kierunkowy

026

Położenie na mapie Wietnamu
Mapa konturowa Wietnamu, po prawej znajduje się punkt z opisem „Hội An”
Ziemia15°53′N 108°20′E/15,883333 108,333333

Hội An – miasto w środkowym Wietnamie, w prowincji Quảng Nam, dawny portugalski port morski i faktoria handlowa Faifo, położony ok. 30 km na południe od Đà Nẵng. W 2009 roku liczyło 69 222 mieszkańców[potrzebny przypis].

W 1999 roku miasto zostało wpisane do rejestru zabytków światowego dziedzictwa UNESCO.

Port został założony prawdopodobnie pod koniec I tysiąclecia p.n.e. przez żeglarzy austronezyjskich zasiedlających wówczas wschodnie wybrzeża Indochin i z czasem stał się największym portem kontrolujących tę część morskiego szlaku jedwabnego. Port jest położony w ujściu rzeki Thu Bồn i był ściśle związany ze Świętymi Ziemiami Amarawati – ośrodkami państwowości Czamów, położonymi w górze rzeki. Po zajęciu Amarawati przez Wietnamczyków port odgrywał nadal główną rolę w życiu gospodarczym kraju, aż do czasów kolonialnych, kiedy ustąpił pierwszeństwa Đà Nẵng.

W XVI w. Hội An (Hội An Phố – „miasto bezpiecznego lądowania”) stało się jednym z najważniejszych portów na morzu Południowochińskim. Osiedlali się tu przedstawiciele kupców chińskich, japońskich, a później również europejskich[1]. Pozostał po nich unikatowy układ miasta z tamtych czasów oraz domy i świątynie. Do najcenniejszych zabytków należy tzw. Most Japoński, zbudowany przez przybyszy z Japonii, jedyny na świecie kryty most ze świątynią buddyjską. Jego budowa rozpoczęła się prawdopodobnie w 1593, roku małpy, a ukończono go dwa lata później w roku psa i łączył zachodnią (japońską) część miasta z częścią wschodnią (chińską). Jego wizerunek umieszczony jest na banknocie 20.000 dongów[2].

W latach 90 XX w. władze miasta postanowiły pozbyć się starych, zagrzybionych budynków w centrum i w ich miejsce wybudować bloki mieszkalne. Projektowi sprzeciwił się Kazimierz Kwiatkowski kierujący pracami konserwatorskimi w pobliskim Mỹ Sơn. Za namową Kwiatkowskiego centrum odrestaurowano i przystosowano do ruchu turystycznego[3]. Obecnie Hội An jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Indochinach. Według przewodnika Lonely Planet jest to jednocześnie jedno z najbardziej urokliwych i przyjaznych turystom miejsc w regionie[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charles Wheeler, A Maritime Logic to Vietnamese History? Littoral Society in Hoi An’s Trading World c.1550-1830. Seascapes, Littoral Cultures, and Trans-Oceanic Exchanges. 12-15 Feb. 2003. Library of Congress, Washington D.C., 8 Jul. 2009.
  2. http://www.dowietnamu.pl/japonski-kryty-most/ | Japoński Kryty Most, data dostępu 2020.11.16, język polski
  3. Kwiatkowskiego uważa się w Hội An za zbawcę i twórcę sukcesu miasta. Jemu przypisuje się główną zasługę wpisania miasta do rejestru UNESCO. W 2007 r. w Hội An postawiono Kwiatkowskiemu pomnik[1].
  4. N. Ray, P. Dragicevic, R. St Louis, Vietnam, Lonely Planet, 2007, ISBN 978-1-74104-306-8.