Hội An

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hội An
Ilustracja
Zabytkowa ulica w Hội An
Państwo  Wietnam
Region Południowe Wybrzeże Centralne
Prowincja Quảng Nam
Powierzchnia 60 km²
Populacja (2009)
• liczba ludności

69 222
Nr kierunkowy 026
Położenie na mapie Wietnamu
Mapa lokalizacyjna Wietnamu
Hội An
Hội An
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Hội An
Hội An
Ziemia 15°53′N 108°20′E/15,883333 108,333333

Hội An wymowa i – miasto w środkowym Wietnamie, w prowincji Quảng Nam, dawny portugalski port morski i faktoria handlowa Faifo, położony ok. 30 km na południe od Đà Nẵng. W 2009 roku liczyło 69 222 mieszkańców[1].

W 1999 roku miasto zostało wpisane do rejestru zabytków światowego dziedzictwa UNESCO.

Port został założony prawdopodobnie pod koniec I tysiąclecia p.n.e. przez żeglarzy austronezyjskich zasiedlających wówczas wschodnie wybrzeża Indochin i z czasem stał się największym portem kontrolujących tę część morskiego szlaku jedwabnego. Port jest położony w ujściu rzeki Thu Bồn i był ściśle związany ze Świętymi Ziemiami Amarawati – ośrodkami państwowości Czamów, położonymi w górze rzeki. Po zajęciu Amarawati przez Wietnamczyków port odgrywał nadal główną rolę w życiu gospodarczym kraju, aż do czasów kolonialnych, kiedy ustąpił pierwszeństwa Đà Nẵng.

W XVI w. Hội An (Hội An Phố – „miasto bezpiecznego lądowania”) stało się jednym z najważniejszych portów na morzu Południowochińskim. Osiedlali się tu przedstawiciele kupców chińskich, japońskich, a później również europejskich[2]. Pozostał po nich unikatowy układ miasta z tamtych czasów oraz domy i świątynie. Do najcenniejszych zabytków należy tzw. Most Japoński, zbudowany przez przybyszy z Japonii, jedyny na świecie kryty most ze świątynią buddyjską.

W latach 90 XX w. władze miasta postanowiły pozbyć się starych, zagrzybionych budynków w centrum i w ich miejsce wybudować bloki mieszkalne. Projektowi sprzeciwił się Kazimierz Kwiatkowski kierujący pracami konserwatorskimi w pobliskim Mỹ Sơn. Za namową Kwiatkowskiego centrum odrestaurowano i przystosowano do ruchu turystycznego[3]. Obecnie Hội An jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Indochinach. Według przewodnika Lonely Planet jest to jednocześnie jedno z najbardziej urokliwych i przyjaznych turystom miejsc w regionie[4].

Przypisy

  1. Vietnam (ang.). citypopulation.de. [dostęp 20 grudnia 2013].
  2. Charles Wheeler, A Maritime Logic to Vietnamese History? Littoral Society in Hoi An’s Trading World c.1550-1830. Seascapes, Littoral Cultures, and Trans-Oceanic Exchanges. 12-15 Feb. 2003. Library of Congress, Washington D.C., 8 Jul. 2009.
  3. Kwiatkowskiego uważa się w Hội An za zbawcę i twórcę sukcesu miasta. Jemu przypisuje się główną zasługę wpisania miasta do rejestru UNESCO. W 2007 r. w Hội An postawiono Kwiatkowskiemu pomnik[1].
  4. N. Ray, P. Dragicevic, R. St Louis, Vietnam, Lonely Planet, 2007, ISBN 978-1-74104-306-8.