Zgromadzenie sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, CSMM (Congregatio Sororum Sanctae Mariae Magdalenae de Poenitentia) – zakon żeński, którego potoczna nazwa brzmi "zakon magdalenek" (znany jako pokutny) został zatwierdzony przez papieża Grzegorza IX.

Za jego założyciela uważa się kanonika Rudolfa z Wormacji, który chciał zawrócić "kobiety lekkich obyczajów" z drogi grzechu. Według niektórych podań św. Maria Magdalena miała żyć w Marsylii (Francja) w XII w. Z początku magdalenki miały doktrynę podobną do benedyktyńskiej, ale z biegiem czasu zmieniły ją na augustyniańską, którą dodatkowo zmodyfikowały doktryną sióstr św. Sykstusa. Magdalenki nosiły biały habit, dlatego też były zwane "białymi paniami". Ich "Charyzmatem wspólnym była pokuta wynagradzająca za grzechy świata, a zwłaszcza kobiet moralnie zaniedbanych. Ta pokuta i ekspiacja przejawiały się w modlitwie, milczeniu, wykonywaniu prac, postach i różnych sposobach umartwiania się".

Zakon przejawiał rozwój w XIII w. na terenie Czech, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Portugalii. Pierwszy zakon magdalenek w Polsce znajduje się w Nowogrodźcu nad Kwisą, data powstania nie jest znana, prawdopodobnie pojawił się w 1227 r. (po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską). Zakon ten został założony z inicjatywy św. Jadwigi, która gromadziła wokół siebie biedaków, wśród których były upadłe kobiety. Aby zwiększyć znaczenie klasztoru, Henryk Brodaty nadał Nowogrodźcowi prawa miejskie.

Dom Główny Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty znajduje się w Lubaniu, w którym Zgromadzenie działa od 1320[1]. Zgromadzenie posiada także klasztory we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy i Rewalu, a w Niemczech – we Frankfurcie nad Menem i Bayreuth[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Stefaniak, Na chwałę Trójcy Świętej: Dzieje klasztoru Sióstr Świętej Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu: 1320–2010, Kraków: Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy, 2011, s. 407, ISBN 978-83-7216-900-6.
  2. Siostry Magdalenki od Pokuty (CSMM), portal Zgromadzenia [dostęp 2019-02-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ks. Józef Mandziuk: Historia Kościoła Katolickiego na Śląsku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]