Parch czereśni
Parch czereśni (ang. scab of cherry[1]) – grzybowa choroba czereśni wywoływana przez grzyba Venturia cerasi[2].
Objawy i szkodliwość
[edytuj | edytuj kod]Jest to choroba z grupy parchów[2] atakująca czereśnie i wiśnie. Występuje w Europie, Brazylii, Kanadzie i na Nowej Zelandii[3]. Porażone nią owoce tracą wartość handlową, jednak w Polsce choroba występuje w niewielkim nasileniu i nie powoduje większych szkód[4].
Objawy choroby występują głównie na owocach zwanych wiśniami lub czereśniami[4]. Są to drobne i wgłębione plamki o średnicy około 2 mm, pokryte aksamitnym, ciemnooliwkowym nalotem złożonym z konidioforów i zarodników grzyba[4]. Plamki powstają po 6-8 tygodniach od opadnięcia płatków[5]. Miąższ pod plamami zwykle jest przebarwiony, a owoce silnie porażone opadają[4].
Porażeniu mogą ulec także liście, ale w Polsce dzieje się to rzadko i nie stanowi zagrożenia dla drzew[4]. Powstają na nich sadzowate lub oliwkowate plamy wzdłuż nerwu środkowego i ogonka liściowego. Poważna infekcja liści może powodować opadnięcie liści, zdarza się to jednak rzadko. Na pędach mogą pojawić się niewielkie brązowe zmiany z lekko uniesionymi brzegami. Obrzeża tych zmian stają się oliwkowate w miejscach, w których patogen zarodnikuje[5].
Warunki rozwoju
[edytuj | edytuj kod]Cykl rozwojowy Venturia cerasi nie został dokładnie zbadany. Wiadomo, że zimuje grzybnia i konidia w szczytowej części porażonych pędów. Wczesną wiosną wytwarzane w niej konidia dokonują infekcji pierwotnych. Na opadłych liściach tworzy się teleomorfa, spotykana jednak jest bardzo rzadko i nie odgrywa większej roli w rozprzestrzenianiu choroby[4].
Ochrona
[edytuj | edytuj kod]Nie ma specjalnego programu zwalczania tej choroby. Zapobieganie jej mieści się w programach ochrony czereśni i wiśni przed innymi, częściej spotykanymi chorobami. Jeżeli jednak nie zwalcza się chemicznie innych chorób, a w poprzednim sezonie liczne były przypadki parcha czereśni, wówczas należy po kwitnieniu drzew wykonać 2–3 opryskiwania fungicydami miedziowymi, ditiokarbaminianowymi, ftalimidowymi lub benzymidazolowymi[4].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Venturia cerasi(VENTCE) [online], EPPO Global Database [dostęp 2022-10-01] .
- ↑ a b Zbigniew Borecki , Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6 .
- ↑ Venturia cerasi [online], Mycobank [dostęp 2022-10-01] .
- ↑ a b c d e f g Marek Grabowski , Choroby drzew owocowych, Kraków: Wyd. Plantpress, 1999, ISBN 83-85982-28-0 .
- ↑ a b Cherries diseases and pests [online], OrCal [dostęp 2022-10-01] .