Przejdź do zawartości

Świadectwo (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Świadectwo
Una vita con Carol
Gatunek

dokumentalny

Data premiery

16 października 2008
17 października 2008 (Polska)

Kraj produkcji

Polska
Włochy

Język

polski
włoski
angielski

Czas trwania

103 minuty

Reżyseria

Paweł Pitera

Scenariusz

Stanisław Dziwisz
Gian Franco Svideroschi
Paweł Pitera
Paweł Ptasznik

Główne role

Michael York
Stanisław Dziwisz

Muzyka

Vangelis
Robert Janson

Zdjęcia

Janusz Tatarkiewicz

Scenografia

Andrzej Rafał Waltenberger

Kostiumy

Maria Duffek

Montaż

Cezary Grzesiuk

Produkcja

Przemysław Häuser

Dystrybucja

Kino Świat

Świadectwo – produkcja filmowa, której premiera miała miejsce w październiku 2008. Film ukazuje życie papieża Jana Pawła II oczami kardynała Stanisława Dziwisza.

Po sukcesie książki Świadectwo wydanej w styczniu 2007, sam Stanisław Dziwisz i producenci postanowili wydać film, który jest w głównej mierze oparty na wspomnieniach kardynała.

Dokument nakręcony za pomocą urywków archiwalnych, jak również gry anonimowych aktorów. W całość wpleciony jest komentarz angielskiego aktora Michaela Yorka.

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o historii posługi Stanisława Dziwisza papieżowi Janowi Pawłowi II.

Akcja rozpoczyna się w małej wiosce Raba Wyżna w Małopolsce, gdzie młody Stanisław Dziwisz mieszkał z dość liczną rodziną. Kardynał opowiada przy tym różne historie związane z dzieciństwem, takie jak: ochrona żydowskiego mężczyzny podczas II wojny światowej, czy też traumatyczne wspomnienie rozstrzeliwania polskich jeńców.

Następnie przenosimy się do czasów studenckich Stanisława, który studiował w Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Tu po raz pierwszy spotkał Karola Wojtyłę – seminaryjnego profesora teologii i biskupa krakowskiego.

W kolejnej części, fabuła poświęcona jest przyszłemu papieżowi. Po stracie siostry, brata i matki, Wojtyła razem ze swoim ojcem przeniósł się z Wadowic do Krakowa, gdzie dorastał do kapłaństwa. 18 lutego 1941 roku, przyszłego papieża spotkała kolejna tragedia – zmarł jego ojciec, który był dla Karola jednym z większych autorytetów i jedną z ważniejszych osób w życiu.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich 1 listopada 1946 roku, dwa lata później Karol Wojtyła udał się do niewielkiej parafii we wsi Niegowić, aby pełnić tam posługę wikariusza. Urząd ten sprawował przez rok. Wtedy to również aktywnie udzielał się społecznie, organizując dla młodzieży m.in. spływy kajakowe, wycieczki w góry.

Został potem biskupem, arcybiskupem, kardynałem i wyruszył na pamiętne konklawe, na którym został wybrany na papieża.

Ksiądz Stanisław został mianowany na sekretarza Karola Wojtyły w 1966 roku.

16 października 1978, Wojtyła objął Stolicę Piotrową i przyjął imię Jan Paweł II, a Stanisław Dziwisz został osobistym sekretarzem głowy Kościoła katolickiego.

Trzy lata po wyborze – 13 maja 1981 roku – papież został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Ağca. Z czasem zdrowie papieża pogorszyło się i zachorował na chorobę Parkinsona, która spowodowała w jego organizmie stopniowe i całkowite spustoszenie. Dziwisz nieustannie czuwał przy schorowanym papieżu.

Kardynał odkrył wiele nieznanych faktów związanych z papieskim życiem Wojtyły, m.in.: nieudany zamach w Fatimie w 1982 roku.

Akcja Świadectwa kończy się 8 kwietnia 2005 roku – w momencie pogrzebu Jana Pawła II. Kulminacyjnym momentem filmu jest nałożenie białej chusty na twarz papieża przez Dziwisza.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
Aktor Rola
Michael York narrator filmu
Stanisław Dziwisz jako on sam
Jan Paweł II jako on sam

Polska wersja językowa

[edytuj | edytuj kod]
Aktor Rola
Andrzej Seweryn narrator filmu (głos), dubbing Michaela Yorka
Andrzej Szczytko lektor reportaży, making of

Rodzaje filmu

[edytuj | edytuj kod]

Film przygotowany jest w dwóch wersjach:

Wersja Czas trwania
pełnometrażowa 103 minuty
telewizyjna 45–50 minut (3 odcinki)

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]