Śluzice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Śluzice
Myxini[1]
Śluzice
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Nadgromada bezżuchwowce
Gromada śluzice
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Śluzice (Myxini) – monotypowa gromada prymitywnych zwierząt morskich zaliczanych do bezżuchwowców (Agnatha).

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Śluzice prowadzą nocny tryb życia. Żywią się padliną, rybami chorymi oraz unieruchomionymi w sieciach rybackich. Zamieszkują wody przybrzeżne. Mają zdolność zapętlania ciała w supeł, a następnie przesuwania go wzdłuż ciała, co ma znaczenie przy uwalnianiu się z paszczy drapieżnika, a także umożliwia wyrywanie kęsa pokarmowego z ciała ofiary, do której śluzica jest silnie przyczepiona.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Śluzice dorastają do ok. 1 m długości. Są podłużne, przypominają z wyglądu węgorze, ich ciało pokrywa lepki śluz. Największe gruczoły śluzowe znajdują się po obu stronach brzusznego fałdu płetwowego. Nie mają oczu i płetwy grzbietowej. Zamiast szczęk posiadają zębopodobne wyrostki mieszczące się na silnym języku, znajdującym się w lejku przyssawkowym. Służą do rozdrabniania pokarmu i wwiercania się w ciało ryby. W grzbietowej części przyssawki leży otwór węchowy, otoczony czułkami. Otwór ten prowadzi do kanału dochodzącego do gardzieli.

Układ oddechowy[edytuj | edytuj kod]

Śluzice są skrzelodyszne. U większości gatunków otwory oddechowe nie otwierają się bezpośrednio na zewnątrz ciała. Są połączone we wspólny kanał mieszczący się pod skórą, a otwierający się z tyłu w znacznej odległości od worków skrzelowych. Dzięki temu mogą oddychać, kiedy znaczna część przedniego odcinka ciała znajduje się w tkankach zaatakowanej ryby.

Układ krążenia[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyczne dla śluzic jest występowanie kilku "serc". Oprócz serca pompującego krew w kierunku skrzeli śluzice mają też "serce" pompujące krew do wątroby, "serce" pompujące krew w kierunku tułowia i leżące w okolicy ogonowej oraz "serce" leżące w okolicy głowowej.

Układ nerwowy i narządy zmysłów[edytuj | edytuj kod]

Śluzice mają słabo rozwinięty móżdżek. W uchu występuje tylko jeden kanał półkolisty.

Układ rozrodczy i rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Śluzice są warunkowymi hermafrodytami. Młode osobniki mają gruczoł rozrodczy męski, który u starszych – po wyczerpaniu się plemników – produkuje komórki jajowe. Śluzica staje się wtedy samicą. Gruczoł rozrodczy złożony jest z części jajnikowej i jądrowej. Zapłodnienie jest zewnętrzne, rozwój bez przeobrażenia.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Gromada obejmuje[2][3] rząd:

Myxiniformesśluzicokształtne

z jedną rodziną:

Myxinidaeśluzicowate

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Myxini w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Joseph S. Nelson: Fishes of the World. John Wiley & Sons, 2006. ISBN 0-471-25031-7.
  3. Eschmeyer, W. N. (ed).: Catalog of Fishes electronic version (6 December 2012) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 19 grudnia 2012].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rząd:Śluzicokształtne Pteraspidiformes w: W.Zamachowski, A.Zyśk Strunowce Chordata, Wydawnictwo Naukowe WSP, Kraków 1997, ISBN 83-86841-92-3