Śri Chinmoy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sri Chinmoy

Śri Chinmoy Kumar Ghose (ur. 27 sierpnia 1931 w Shakpura, niedaleko miasta Chittagong, w Wschodnim Bengalu (Pakistan Wschodni, obecnie Bangladesz), zm. 11 października 2007 w Nowym Jorku) – indyjski filozof, poeta, pisarz, autor piosenek, malarz, multiinstrumentalista, atleta, działacz na rzecz pokoju, nauczyciel jogi i medytacji, mistrz duchowy i pomysłodawca programu World Harmony Run, kandydat do pokojowej i literackiej nagrody Nobla.

Życie[edytuj | edytuj kod]

W 1944 roku, po śmierci rodziców, wraz z braćmi i siostrami zamieszkał on w aśramie Sri Aurobindo na południu Indii. Tu spędził następnych dwadzieścia lat, wypełnionych duchową praktyką – medytował przez wiele godzin, pisał poezje i eseje, uprawiał lekkoatletykę i z poświęceniem służył. W głębokiej medytacji doznał wielu istotnych doświadczeń wewnętrznych.

W 1964 roku Sri Chinmoy otrzymał wewnętrzny nakaz, by pojechać do Ameryki. Od tej chwili poświęcił życie pracy dla wewnętrznego i zewnętrznego pokoju. Regularnie podróżował do wielu krajów, by ofiarowywać koncerty swej wzniosłej muzyki, dawać wykłady na uniwersytetach i prowadzić uczniów. Wzbudził głęboki podziw dla swych działań dla ludzkości wśród takich osobistości jak prezydent Michaił Gorbaczow, prezydent Nelson Mandela, Matka Teresa, arcybiskup Desmond Tutu i księżna Diana.

W 1970 roku Sri Chinmoy został zaproszony przez U Thanta, Sekretarza Generalnego ONZ, do prowadzenia grupy Pokojowych Medytacji w ONZ dla dyplomatów, delegatów i pracowników wszystkich narodowości oraz wyznań. Podczas spotkań z modlitwą i medytacją, grupa ofiarowuje wiele duchowych, kulturalnych i sportowych programów, propagując wzniosłe cele ONZ.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Sri Chinmoy jest źródłem nieograniczonej twórczości. Jego rozległa działalność w dziedzinie poezji, literatury, muzyki, malarstwa i sportu zainspirowała miliony ludzi na świecie. Znani muzycy tacy jak Pablo Casals, Leonard Bernstein, Yehudi Menuhin czy Ravi Shankar podziwiali i doceniali jego muzyczne, plastyczne i duchowe osiągnięcia. Proste przesłanie Sri Chinmoya mówi, iż globalny pokój rozpoczyna się od pokoju indywidualnego, pokoju w ludzkim sercu. Kiedy żyjemy w sercu, czujemy, że wszyscy należymy do jednej rodziny.

Kompozytor[edytuj | edytuj kod]

Do dnia 5 maja 2005 roku skomponował 18.897 uduchowionych pieśni. Można wśród nich wyróżnić pieśni w bengali – 12.000; angielskie – 6.648; sanskryckie – 180; francuskie – 33. Sri Chinmoy mówi, że w świecie wewnętrznym nieustannie słyszy muzykę. Czasami, kiedy komponuje, nie wie, gdzie kończy się jedna pieśń, a zaczyna druga. Są jak płomienie, wznoszące się w jego sercu. Istnieje jeszcze jeden wymiar kompozycji Sri Chinmoya, który ukazuje jego miłość dla narodów świata i troskę – napisał pieśni dla bardzo wielu krajów. Te pieśni są specjalnym darem, który podkreśla wyjątkowe cechy każdego kraju.

Jako muzyk wystąpił z około 700 koncertami tak zwanej ”muzyki dla pokoju”, w tym między innymi w Royal Albert Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Nippon Budokan w Tokio, oraz operze w Sydney.

Malarstwo[edytuj | edytuj kod]

Sri Chinmoy nazywa swą sztukę „Jharna-Kala”, czyli „Sztuka Źródła” w bengali. To sztuka, która wypływa jak strumień ze źródła stworzenia. Sri Chinmoya pochłonął nowy projekt, często malował nocą w domu w Nowym Jorku. W maju 2005 roku wybór prac Sri Chinmoya był prezentowany w Galerii Caroussel w Luwrze w Paryżu. Inne prestiżowe wystawy odbyły się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz UNESCO w Paryżu, w budynku Senatu USA w Waszyngtonie, w siedzibie Parlamentu Australii w Canberze, w National Gallery w Ottawie, Mall Gallery w Londynie i Commonwealth Institute w Edynburgu.

Osiągnięcia sportowe[edytuj | edytuj kod]

Sri Chinmoy przebiegł pierwszy maraton w Chico , w Kalifornii, 3 marca 1979 roku, w czasie 4 godziny, 31 minut, 34 sekundy. Już 3 tygodnie później ukończył następny maraton w Toledo, w stanie Ohio, w czasie 3 godziny, 55 minut, 7 sekund. Sri Chinmoy przebiegł w sumie 22 maratony, ale w Toledo uzyskał najlepszy czas.

Ukończył dwa ultramaratony na 47 mil, a także liczne biegi na średnie dystanse.

Sri Chinmoy Marathon Team

By zachęcić innych do podnoszenia fizycznej sprawności, Sri Chinmoy, założył w 1977 roku Sri Chinmoy Marathon Team do prowadzenia publicznych imprez sportowych. Ustanowił bardzo wysokie standardy dla wszystkich imprez, prowadzonych przez jego uczniów. Wielką troską obejmowani są zawodnicy w czasie zawodów. Imprezy sportowe Sri Chinmoya cieszą się świetną reputacją w społeczności biegaczy. Obecnie Sri Chinmoy Marathon Team prowadzi również triatlony, Masters Games, ultradystansowe biegi w różnych krajach oraz najdłuższy bieg świata, który ma miejsce każdego lata tylko o milę od domu Sri Chinmoya, w dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Dystans liczy 3100 mil! Garstka kobiet i mężczyzn przybywa z całego świata, by biegać przez ponad 50 dni dookoła miejscowej szkoły.

Podnoszenie Świata Sercem Jedności

W 1988 roku Sri Chinmoy zaczął podnosić ludzi na specjalnym podnośniku, jedną ręką nad głowę, w symbolicznym geście wdzięczności za ich wkład w rozwój ludzkości. Nazwał ten program „Podnoszenie Świata Sercem Jedności”. Podniósł już ponad 7.500 osób z różnych ścieżek życia. Są wśród nich prezydent Nelson Mandela, arcybiskup Desmond Tutu, Pir Vilayat Khan, podsekretarze generalni ONZ: Anwarul Chowdhury, Ibrahim Gambari i Shashi Tharoor, pandit Ravi Shankar, Sting, Muhammad Ali, Carl Lewis i Leander Paes.

Pomoc humanitarna[edytuj | edytuj kod]

Ponad 140 krajów przyjęło humanitarną pomoc Sri Chinmoya i jego uczniów. Pracują oni bezinteresownie, nie otrzymując wynagrodzenia i nie szukając korzyści finansowych. Spełnienie przychodzi z wewnątrz. Jak mówi Sri Chinmoy: „Tam, gdzie jest jedność, pojawia się uczucie pełni. Jesteśmy spełnieni i kompletni poprzez moc słodszej niż najsłodszej jedności.”

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Duchowa osobistość taka jak Sri Chinmoy nie szuka uznania świata. Nieustannie i stale pragnie on tylko jednego: służyć Bogu na ziemi w sercach aspirującej ludzkości.

Napisał:

Przeszedłem na świat Nie, nie po ziemską sławę, Nie, nie po zwycięstwo Nieba, Lecz by stać się źródłem miłości.

Tym niemniej w czasie długotrwałej, 41-letniej oddanej służby Sri Chinmoya dla ludzkości, niektóre kraje i dostojne instytucje postanowiły okazać wdzięczność serca za to, że Sri Chinmoy wzbogaca na wiele sposobów życie wszystkich ludzkich istot.

Order Balboa

W 1981 roku prezydent Aristides Royo z Panamy odznaczył Sri Chinmoya najwyższym odznaczeniem swego kraju, Orderem Balboa. Odznaczenie zostało przekazane Sri Chinmoyowi w siedzibie ONZ przez ministra spraw zagranicznych Panamy, doktora Jorgego E. Illuecę.

Honorowy Ambasador Pokoju Puerto Rico

W 1986 roku gubernator Rafael Hernandez Colón przyznał Sri Chinmoyowi odznaczenie „Honorowy Ambasador Pokoju Puerto Rico”, zaś w 1992 roku zadeklarował Puerto Rico „Wyspą Pokoju Sri Chinmoya” jako przedstawiciel pierwszego kraju na świecie. Oto jeden z najbardziej wzruszających hołdów gubernatora Colóna dla Sri Chinmoya: „W całej swej niedoskonałości mogę tylko powiedzieć, że bycie obok ciebie, zdolność odczucia i kontemplacji twego uduchowienia oraz twej świętości jest wielkim źródłem inspiracji, światła i wskazaniem drogi.”

Honorowy doktorat nauk humanistycznych

W styczniu 1993 roku Uniwersytet Południowych Filipin w Cebu przyznał Sri Chinmoyowi doktorat nauk humanistycznych honoris causa „za nieustanne poświęcenie życia dla światowego pokoju i za spełnianie nieograniczonego potencjału ludzkiego ducha”.

Nagroda Pokojowa Gandhiego

W 1994 roku Sri Chinmoy i Coretta Scott King, żona doktora Martina Luthera Kinga Jr., zamordowanego bojownika o prawa człowieka, razem zostali odznaczeni Nagrodą Pokojową Gandhiego. Nagroda ta została wręczona przez Bharatiya Vidhya Bhavan, największą indyjską organizację kulturalną.

Nagroda Pielgrzym Pokoju

W 1998 roku Sri Chinmoy został wybrany do przyjęcia nagrody Pielgrzym Pokoju za „międzynarodowe znaczenie jego działalności dla pokoju na świecie”. Nagroda została wręczona w Rzymie przez Międzynarodowe Centrum Pokoju Między Ludźmi.

Złote Serce

W 1998 roku Towarzystwo Autorów i Kompozytorów Muzyki Meksyku przyznało Sri Chinmoyowi bardzo prestiżową nagrodę Corazón de Oro (Złote Serce) za „wielką altruistyczną służbę na rzecz światowego pokoju”.

Nagroda Światło Azji

W 1998 roku Uniwersytet Waszyngtoński w Seattle odznaczył Sri Chinmoya nagrodą Światło Azji. Nagrodę wręczył Sri Chinmoyowi szef Departamentu Angielskiego, profesor Shawn Wong, który powiedział: „Sri Chinmoy dał wiele z siebie, służąc tym wszystkim, którzy prowadzą duchowe życie. Dla niego Najwyższy nie jest wyłączną własnością jednej religii, lecz wszystkie istniejące religie świata są jak różne rzeki, płynące do tego samego morza miłości i bezinteresownej służby.”

Pismo pochwalne Uniwersytetu w Cambridge

Sri Chinmoy odwiedził dziewięć razy Uniwersytet Cambridge w Anglii, prowadząc tam wykłady i grając na Koncertach Pokoju. W listopadzie 2000 roku rektor kaplicy King`s College, wielebny George Pattison, odczytał specjalne pismo pochwalne, które między innymi głosi: „Oto dar Sri Chinmoya: stał się on instrumentem poruszającym serca, aby oddały głębszą cześć Bogu, który jest źródłem wszelkich myśli o pokoju.”

Nagroda Matki Teresy

W maju 2002 roku Sri Chinmoy przyjął Nagrodę Matki Teresy od Stowarzyszenia Matki Teresy w Macedonii. Matka Teresa urodziła się w Skopje, stolicy obecnej Macedonii. Nagrodę tę wręczył osobiście prezydent Macedonii, Boris Trajkowski, w czasie swej wizyty w Nowym Jorku.

Nagroda Humanitarna Jesse'ego Owensa

W listopadzie 2002 roku Fundacja Jesse'ego Owensa w Chicago ofiarowała Sri Chinmoyowi prestiżową Nagrodę Humanitarną Jesse'ego Owensa za jego nieustanny trud wzmacniania dobra w ludzkości.

Medal Wolności Timoru Wschodniego

30 stycznia 2004 roku Sri Chinmoy złożył krótką wizytę w Timorze Wschodnim. Spotkał się tam z premierem Marim Alkatirim oraz grał dla niego i członków parlamentu na prywatnym koncercie. W czasie spotkania premier ofiarował Sri Chinmoyowi Medal Wolności, najwyższe odznaczenie Timoru Wschodniego. Sri Chinmoy stał się pierwszą osobą odznaczoną tym medalem.

Honorowa profesura

W czasie wizyty Sri Chinmoya w Rosji w 2004 roku Rada Naukowa Instytutu Badawczego Hematologii Dziecięcej ofiarowała mu tytuł profesora honoris causa za „wybitny wkład w rozwój hematologii dziecięcej i onkologii w Federacji Rosyjskiej” jako część jego służby dla ludzkości.

Wietnamski Order Przyjaźni I Pokoju Między Narodami

Najwyższym odznaczeniem narodowym Wietnamu jest Medal Pokoju I Przyjaźni Między Narodami. Został on wręczony Sri Chinmoyowi w listopadzie 2004 roku przez szanownego Le Luonga Minha, ambasadora Wietnamu przy ONZ.

Order Zasługi Republiki Węgierskiej

W listopadzie 2004 roku prezydent Węgier Ferenc Madl przyznał Sri Chinmoyowi najwyższe odznaczenie państwowe: Order Zasługi Republiki Węgierskiej. Order został wręczony Sri Chinmoyowi w Nowym Jorku w imieniu prezydenta przez węgierskiego konsula generalnego w Nowym Jorku, doktora Gabora Horvatha.

Kwiaty Pokoju Sri Chinmoya[edytuj | edytuj kod]

Ponad 1.100 miejsc na świecie zostało zadedykowanych pokojowi w imieniu Sri Chinmoya. Zwane są one „Kwiatami Pokoju Sri Chinmoya”. Każde miejsce upamiętnia piękna tablica, przypominająca o wspólnym dążeniu ludzkości do pokoju. Program „Kwiaty Pokoju Sri Chinmoya” rozpoczął się od pełnej pokory dedykacji mostu na Rhode Island. W miarę coraz szerszej inspiracji tego programu, objął on góry, pomniki, miasta i nawet kraje. Do chwili obecnej przywódcy 152 państw oficjalnie zadedykowali przynależność swoich krajów do grupy „Kwiaty Pokoju Sri Chinmoya”. Wśród innych znaczących Kwiatów Pokoju są wspaniałe cuda natury, takie jak Mount Everest, wodospady Niagara, wodospady Wiktorii, góra Fuji, Wielka Rafa Koralowa i jezioro Bajkał, a także wybitne dzieła człowieka - Tadż Mahal i Opera w Sydney. Istnieją również Kwiaty Pokoju znaczące ze względu na swe szczególne powiązania. Należy do nich delta Mekongu w Wietnamie, 200-kilometrowy pas graniczny między Rosją i Norwegią oraz wiele mostów łączących miasta. W 2001 roku, w czasie wizyty w Norwegii, Sri Chinmoy zainaugurował Eternal Peace Flame, Wieczny Płomień Przyjaźni, który znajduje się w porcie w Oslo. W kwietniu 2000 roku, gdy Bangladesz został 42 narodem, należącym do Kwiatów Pokoju Sri Chinmoya, Humayun Choudhury, rzecznik parlamentu, powiedział: „Urodziłeś się w małej wiosce Wschodnia Shakpura w Chittagong w 1931 roku i jesteśmy dumni, że możemy nazwać cię prawdziwym synem naszego pięknego kraju. Jesteś teraz uniwersalnym bratem ludzkości. Jesteśmy dumni ze swego miejsca wśród naszych braci i sióstr, którzy są częścią zawsze rosnącej i zawsze inspirującej rodziny Kwiatów Pokoju Sri Chinmoya.”

Wyrazy wdzięczności[edytuj | edytuj kod]

Przez lata Sri Chinmoy otrzymał wiele listów z wyrazami zachęty, wsparcia i wdzięczności od przyjaciół i wielbicieli z całego świata. 13 kwietnia 2004 roku, z okazji 40 rocznicy przybycia Sri Chinmoya na Zachód, otrzymał on trzy pamiętne przesłania:

„Wiele dałeś temu krajowi od czasu swego przyjazdu z Indii. Współczucie i łagodność ducha przeświecają przez twoją poezję i prozę, muzykę i malarstwo oraz przez twe oddanie, by złagodzić cierpienia świata.” Prezydent Bill Clinton (USA)

„Większość śmiertelników, jak morskie fale, wznosi się i pieni przez chwilę, a potem znika. Lecz kilku, tak jak ty, Sri Chinmoyu, mając Misję daną przez Boga, dąży w każdej chwili do poprawy ludzkości. Od 40 lat pracujesz dla stworzenia pokoju między narodami i ludźmi, poprzez twoją duchową medytację, muzykę, literaturę, sztukę, sport i pomoc humanitarną.”

Prezydent Ramaswami Venkataraman (Indie)

„Sri Chinmoy jest inspirującym symbolem i orędownikiem ludzkiego dążenia do pokoju. Jako prawdziwy rzecznik Boskiej Świadomości i Boskiego Celu na planecie ziemi, poświęcił swoje życie bezpośredniemu i nieustannemu nakazowi Boga w ludzkim życiu, aby szukać i ustanowić trwały pokój tu i teraz. To czyni go prawdziwą legendą i dźwięcznym hymnem pokoju i dobrej woli.” Dr L.M. Singhvi (były rzecznik rządowy Indii w Wielkiej Brytanii)

Kult[edytuj | edytuj kod]

Sri Chinmoy ma około 7 tys. uczniów w około 60 krajach na świecie, w tym także od 1992 r., w Polsce.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • nekrolog w "Gazecie Wyborczej" 26 października 2007
  • www.srichinmoy.org
  • biografia Śri Chinmoya

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]