Adolph Menzel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adolph von Menzel
„Das Eisenwalzwerk“ (1872-1875) dzieło Adolfa Menzla, podczas pobytu w Królewskiej Hucie namalował obraz Walcownia Żelaza "Eizenwalzwerk" przedstawiający pracę hutników z Królewskiej Huty

Adolph von Menzel (od 1898; ur. 8 grudnia 1815 we Wrocławiu, zm. 9 lutego 1905 w Berlinie) – malarz i grafik niemiecki.

W roku 1830 przybył do Berlina, gdzie uczęszczał krótko na tamtejszą Akademię, potem kształcił się samodzielnie. W 1833 występuje po raz pierwszy ze swymi litografiami i obrazami, jednak dopiero ilustracje do dzieła Kuglera „Geschichte Friedrichs d. Gr.” (400) i wydania dzieł Fryderyka Wielkiego (200 drzeworytów) zyskały rozgłos i uczyniły go sławnym. Ok. roku 1840 powstały obrazy, w których Menzel jest prekursorem impresjonizmu, m. i. „Pokój artysty”. Głównym tematem dzieł Menzela są przeważnie czasy Fryderyka Wielkiego, wydaje więc w litografiach „Umundurowanie armii Fryderyka Wielkiego”, cykl drzeworytów z czasów Fryderyka Wielkiego, dalej powstają najważniejsze dzieła, m.in. „Koncert na flecie w Sanssouci” (1853, Berlin), „Hołd stanów śląskich” (Wrocław), „Spotkanie Fryderyka Wielkiego z Józefem II. w Nissie”, oraz z czasów Wilhelma I.: „Koronacja w Królewcu”, „Przyjęcie na balu”. Menzel malował, prócz obrazów historycznych, także krajobrazy, architektury, wnętrza, zwierzęta (olejno, akwarelą, gwaszem), z których wymienić należy: „Niedziela w ogrodach tuileryjskich”, świetne dzieło „Walcowanie żelaza” (przedstawiające robotników w hucie Königshütte w Królewskiej Hucie, dzisiejszym Chorzowie, stanowiące rewolucyjne wydarzenie w malarstwie, bo pokazuje pierwszy raz świat pracy - dlatego słynne na cały świat i cytowane w sztuce, socjologii, ekonomii itp.; notabene: jego duża kopia wisiała nad biurkiem E.Honeckera) itp. Dzieła Menzela cechuje zdecydowany już realizm, silna charakterystyka i świetne traktowanie materii i jest jednym z największych artystów XIX w.

Pozostałe dzieła: „Słoneczne wnętrze” (1845), „Ogrody przy pałacu księcia Alberta” (1846), „Wnętrze odlewni żelaza w Królewskiej Hucie”, „Wspomnienia teatru Gymnose”, „La Piazza d'Erbe”, „Kapela w Tuileries”.