Agar (drewno)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 09:28, 15 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Drewno Aquilaria crassna

Agar (san. aguru; ang. agarwood; ja. 沈香 jinkō) – żywiczne drewno różnych gatunków drzew z rodzaju Aquilaria,

Składniki

Żywica agaru zawiera mieszaninę seskwiterpenów i innych substancji, stosowanych jako substancje zapachowe[1]. Niektóre z nich, np. jinkoh-eremol i agarospirol również oddziałują na układ nerwowy ssaków[2].

Zastosowanie

Agar znajduje zastosowanie w ajurwedzie i medycynie chińskiej i kosmetyce[3]. Z drewna otrzymuje się również alkoholowy destylat noszący nazwę oud. W medycynie wschodniej wyciągi z agaru stosowane są jako środek uspokajający, ich właściwości jako depresantów stwierdzono również w badaniach na myszach[4].

Znaczenie w hinduizmie i buddyzmie

Drewno to tradycyjnie wykorzystywane w Indiach i krajach Azji południowo-wschodniej do produkcji kadzideł używanych podczas obrzędów religijnych[5].

Przypisy

  1. Tony Burfield: Agarwood Chemistry. The Cropwatch Files, 2005. [dostęp 2010-03-23]. (ang.).
  2. H. Okugawa, R. Ueda, K. Matsumoto, K. Kawanishi i inni. Effect of jinkoh-eremol and agarospirol from agarwood on the central nervous system in mice.. „Planta Med”. 62 (1), s. 2-6, Feb 1996. PMID: 8720378. 
  3. The Cropwatch Files
  4. H. Okugawa, R. Ueda, K. Matsumoto, K. Kawanishi i inni. Effects of agarwood extracts on the central nervous system in mice.. „Planta Med”. 59 (1), s. 32-6, Feb 1993. PMID: 8441779. 
  5. The RainForest Project – What is Agarwood?