Anton Fokker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
'Anthony' Fokker

Anton Herman Gerard (Anthony) Fokker (ur. 6 kwietnia 1890 r. w Blitar w Holenderskich Indiach Wschodnich, zm. 23 grudnia 1939 r. w Nowym Jorku w USA) – holenderski pionier lotnictwa, konstruktor i producent samolotów. W 1925 skonstruował pierwszy trójsilnikowy samolot pasażerski [1].

W 1911 skonstruował swój pierwszy samolot de Spin ("Pająk"). Ta konstrukcja wkrótce zakończyła swój żywot na drzewie, jednakże w kolejnych wersjach Spina Fokker poprawiał wady konstrukcji i udoskonalał swój projekt. Właśnie w drugiej wersji Spina Anthony Fokker zdobył licencję pilota. W 1912 otworzył swoją pierwszą firmę lotniczą w Niemczech w niewielkiej miejscowości pod Berlinem. Zaprojektował również CKM który podczas strzelania nie strzelał w śmigło. Podobno w dzieciństwie rzucał kamieniami przez wiatrak i tylko "Wykorzystał tę wiedzę w praktyce". Zaprojektował również wiele samolotów m.in.Fokker Dr.I.

Przypisy

  1. Zofia Bydlińska-Czernuszczyk, Ewa Maziarska, Wanda Ostrowska, Edward Jewdokimow, Waldemar Gorlewski, Encyklopedia Gazety Wyborczej, Wydawnictwo Naukowe PWN, ISBN 83-89651-35-1 Tom 5.