Arrival Van

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arrival Van
Ilustracja
Arrival Van
Producent

Arrival

Zaprezentowany

Marzec 2021

Okres produkcji

2021

Miejsce produkcji

Wielka Brytania Bicester
Stany Zjednoczone Charlotte

Dane techniczne
Segment

dostawcze segmentu E

Typy nadwozia

3-drzwiowy furgon

Napęd

przedni

Długość

5100 mm (L1)
5790 mm (L3)
6500 mm (L4)

Szerokość

2340 mm

Wysokość

2730 mm

Rozstaw osi

3550 mm

Masa własna

4250 kg

Liczba miejsc

1+1

Ładowność

1615-1975 kg

Dane dodatkowe
Konkurencja

BrightDrop Zevo
Canoo MPDV
Fiat e-Ducato
Ford E-Transit
Mercedes-Benz eSprinter
Rivian EDV
Volkswagen e-Crafter

Arrival Vanelektryczny samochód dostawczy klasy wyższej wyprodukowany pod brytyjską marką Arrival w 2021 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Arrival Van - tył
Arrival Van - drugi profil
Arrival Van - wnętrze

Przedprodukcyjny prototyp w pełni elektrycznej furgonetki będący zarazem pierwszym pojazdem opracowanym przez brytyjski startup Arrival przedstawiony został w sierpniu 2017 roku[1]. Pojazd we wstępnej przyjął futurystyczną postać obłego, jednobryłowego furgona z dużą powierzchnią przeszkloną wokół miejsca dla kierowcy, na czele z rozległą szybą czołową i kanciastymi proporcjami.

Ostateczny projekt przeznaczony do produkcji seryjnej przeszedł obszerne zmiany wizualne, debiutując w marcu 2021. Przy zachowaniu jednobryłowej sylwetki, samochód zyskał bardziej wysuniętą i czubatą przednią część nadwozia pomalowaną na czarno. Dostęp do kabiny umożliwiły odsuwane drzwi, z kolei poza siedziskiem kierowcy umieszczono także dodatkową, rozkładaną ławkę dla okazjonalnego pasażera[2].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Początek produkcji elektrycznej furgonetki firmy Arrival zaplanowano na jesień 2022 roku, za miejsce do wytwarzania pojazdu obierając zakłady w Bicester w Anglii[3]. W tym samym czasie, trzecim kwartale 2022, zaplanowane zostało także rozpoczęcie produkcji w drugich zakładach Arrival w Stanach Zjednoczonych, gdzie na potrzeby zakupionej w 2019 roku floty korporacji kurierskiej UPS odbywać się będzie produkcja w Charlotte w Karolinie Północnej[4]. Żadne z tych planów nie doczekały się realizacji.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Arrival Van jest samochodem w pełni elektrycznym, który napędza silnik o mocy 163 KM przenoszący moc na przednią oś i pozwalając na rozpędzenie się maksymalnie do 120 km/h[2]. Producent przewidział cztery rozmiary baterii do wyboru ze zmiennym zasięgiem i dopuszczalną ładownością maksymalną: 67 kWh i do 180 kilometrów, 89 kWh i do 239 kilometrów, 111 kWh i do 289 kilometrów oraz topowa o pojemności 139 kWh oraz maksymalnym zasięgu do 340 kilometrów[2].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]