Askokarp

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Askokarp (łac. ascoma, l.mn. ascomata) – owocnik grzybów workowych, spotykany też u porostów. Składa się z bardzo zbitych strzępek i może zawierać miliony worków, z których każdy typowo zawiera osiem zarodników (askospor).

Często ma postać miseczki, tzw. apotecjum (l.mn. apotecja). Wklęsłe wnętrze miseczki wyścielone jest warstwą rodzajną (hymenium). U smardzów, piestrzenic i pokrewnych gatunków masa apotecjów tworzy skupienia w kształcie kapelusza grzyba.

Innym rodzajem askokarpu jest klejstotecjum, kulistego kształtu, z workami zamkniętymi wewnątrz owocnika. Tego typu owocniki często znajdują się pod ziemią (np. u trufli).

Typem owocnika podobnym do klejstotecjum jest perytecjum (otocznia) – na jego powierzchni są jednak obecne otwory (ostiole), przez które wydostają się zarodniki. Rodzajem wykształcającym taki owocnik jest m.in. próchnilec.

Podobnie wygląda również pseudotecjum, w którym jednak zarodniki nie tworzą regularnej warstwy zarodnionośnej i są pokryte podwójną ścianą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1985. ISBN 83-09-00714-0.