Baza paliw w Mirostowicach Dolnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baza paliw w Mirostowicach Dolnych
Ilustracja
Fragment bocznicy w bazie (cysterny GATX)
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Mirostowice Dolne

Typ budynku

baza paliwowa

Inwestor

Apexim AB

Ukończenie budowy

lata 40. XX w.

Ważniejsze przebudowy

2006, 2009

Właściciel

Apexim AB

Położenie na mapie gminy wiejskiej Żary
Mapa konturowa gminy wiejskiej Żary, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Baza paliw w Mirostowicach Dolnych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Baza paliw w Mirostowicach Dolnych”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Baza paliw w Mirostowicach Dolnych”
Położenie na mapie powiatu żarskiego
Mapa konturowa powiatu żarskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Baza paliw w Mirostowicach Dolnych”
Ziemia51°34′17,5″N 15°09′37,8″E/51,571528 15,160500
Strona internetowa

Baza paliw w Mirostowicach Dolnych – baza paliwowa zlokalizowana w Mirostowicach Dolnych (powiat żarski).

Baza została wybudowana w latach 40. XX wieku[1]. Obiekt przeszedł modernizację w latach 2005–2006. W latach 2008–2009 baza została rozbudowana przez przedsiębiorstwo Apexim AB (budowniczego kilkunastu innych tego typu obiektów) za niecałe 35 milionów złotych i otwarta w październiku 2009. W sektorze paliwowym była to wówczas jedna z największych inwestycji na zachodzie Polski. Wybudowano dwa nawierzchniowe zbiorniki po 20 000 m³, tworząc bazę o łącznej pojemności 47 000 m³ paliw. Wyremontowano też bocznicę kolejową odchodzącą od linii kolejowej nr 380[2], odcinka z Jankowej Żagańskiej do Przewozu. Baza gromadzi i utrzymuje zapasy obowiązkowe. Terminal załadunkowy dysponuje liniami do oddolnego nalewu autocystern paliwami (benzyną i olejem napędowym) razem z elektronicznym systemem dozowania biokomponentów (bioetanolu, estrów kwasów tłuszczowych). Prędkość nalewu cystern wynosi 2500 litrów na minutę. Modernizacja bazy pozwoliła na pokrycie występujących w Polsce niedostatecznych pojemności magazynowych z przeznaczeniem na zapasy obowiązkowe[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]