Belippo attenuata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Belippo attenuata
Wesołowska et Haddad, 2014
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

skakunowate

Rodzaj

Belippo

Gatunek

Belippo attenuata

Belippo attenuatagatunek pająka z rodziny skakunowatych.

Gatunek ten opisany został w 2014 roku przez Wandę Wesołowską i Charlesa Haddada[1], na podstawie materiału odłowionego w 2003 roku przez drugiego z autorów. Jako miejsce typowe wskazano Qacha’s Nek[2].

Samce osiągają od 1,9 do 2 mm długości prosomy i od 1,9 do 2,2 mm długości opistosomy, zaś samice od 1,8 do 2,2 mm długości prosomy i od 2,1 do 2,8 mm długości opistosomy. Ciało jest wydłużone, wyglądem przypominające mrówkę. Ciemnobrązowy z czarnym polem ocznym karapaks porastają cienkie, bezbarwne szczecinki, rozproszone, białe łuski oraz dłuższe szczeci przy oczach. W płytkim przewężeniu karapaksu leżą dwa trichobotria. Szczękoczułki są brązowe; u samca długie, z bezzębnym przednim brzegiem i 4 zębami na tylnym; u samicy niewydłużone, z 4–6 zębami na przednim i 5 na tylnym brzegu. Odnóża są dwubarwne: ciemnobrązowe i żółtawe. Spód ciała cechują ciemnobrązowe endyty, warga dolna i sternum oraz czarny spód opistosomy. U samca na wierzchu opistosomy występują dwie tarcze. Samca charakteryzuje obecność ząbkowatego wyrostka w nasadowej część tylno-bocznej krawędzi cymbium nogogłaszczków. Samica ma dwa poprzecznie owalne rowki z przodu i dwa zaokrąglone, rozjaśnione pola z tyłu epigynum oraz grubościenne spermateki[2].

Pająk afrotropikalny, znany tylko z południowego i środkowego Lesotho[1][2], z dystryktów Qacha’s Nek i Quthing. Spotykany pod kamieniami, wśród nadrzecznych traw i w ściółce pod eukaliptusami[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Norman I. Platnick: Belippo attenuata. [w:] World Spider Catalog Version 18.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2017-11-25].
  2. a b c d W. Wesolowska, C. R. Haddad. An overview of the jumping spiders of Lesotho (Araneae: Salticidae), with descriptions of six new species. „African Invertebrates”. 55 (2), s. 229-268, 2014.