Biatoropsis brodaczkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biatoropsis brodaczkowy
Ilustracja
Biatoropsis brodaczkowy na brodaczce
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

Tremellomycetes

Rząd

trzęsakowce

Rodzina

incertae sedis

Rodzaj

biatoropsis

Gatunek

biatoropsis brodaczkowy

Nazwa systematyczna
Biatoropsis usnearum Räsänen
Ann. bot. Soc. Zool.-Bot. fenn. Vanamo 5(no. 9): 8 (1934)
Owocnik

Biatoropsis brodaczkowy (Biatoropsis usnearum Räsänen) – gatunek grzybów z rzędu trzęsakowców (Tremellales)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Incertae sedis, Tremellales, Incertae sedis, Tremellomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1934 r. Veli Räsänen na plesze i brzegach owocników kilku gatunków porostów z rodzaju brodaczka (Usnea) w Finlandii. Jest typem nomenklatorycznym rodzaju Biatoropsis[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Teleomorfa

Owocnik o średnicy 0,2–3 mm, niezwykle zmienny pod względem kształtu, wielkości i koloru, zazwyczaj mniej więcej kulisty i wypukły o zwężonej podstawie, często z płatkowatymi brzegami, czasem spłaszczony lub z wklęsłą częścią środkową, rzadko rozpostarty i obejmujący większe obszary wokół plechy żywiciela,. Powierzchnia gładka, rzadko guzowata, chrzęstna, o barwie bladoróżowawej, czerwonawo-brązowej, ciemnobrązowej lub czarnej[2].

Anamorfa

Zarodniki konidialne szkliste, jednokomórkowe, 3–5 × 2–3,5 μm[2]

Cechy mikroskopowe

Strzępki kontekstu o średnicy 2–3 μm, przeważnie jednolite, o niezbyt grubych ścianach, zwykle bez sept. Liczne ssawki. Ich komórka macierzysta ma średnicę 2,5–5 μm, jest kulista lub czasami wydłużona, włókno haustorialne o grubości 0,5–1 μm i długości do 11 μm. W hymenium liczne probazydia, rozwijające się ze sprzążek bazalnych, których brak w dojrzałych podstawkach. Podstawki 20–44 × 3–6,5 μm, maczugowate do cylindrycznych, z 3 poprzecznymi przegrodami, epibazydia o grubości 2–3 μm, i długości do 85 μm. Bazydiospory 4,5–8 × 4 –7,5 μm, kuliste do elipsoidalnych, z wyraźnym wierzchołkiem[2].

Gatunki podobne

Bardzo podobny jest Cyphobasidium usneicola, występujący na tych samych gatunkach żywicieli i tworzący podobne owocniki[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje na niektórych wyspach i na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Najwięcej stanowisk podano w Europie[4]. W 2003 r. jego stanowisko podano także w Polsce na brodaczce kędzierzawej (Usnea subfloridana)[5].

Grzyb naporostowy[5]. Występuje na różnych gatunkach brodaczek (Usnea) i na Protousnea dusenii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2022-12-11] (ang.).
  2. a b c Biatoropsis usnearum [online], Fungi of Great Britain and Ireland [dostęp 2022-12-11] (ang.).
  3. a b Biatoropsis usnearum Räsänen [online], Consortium of the North American Lichen Herbaria [dostęp 2022-12-11] (ang.).
  4. Występowanie Biatoropsis usnearum Räsänen na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2022-12-11] (ang.).
  5. a b Wiesław Fałtynowicz, Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski, Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003, ISBN 83-89648-06-7.