Brachypelma auratum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brachypelma auratum – Ptasznik ognisty
Brachypelma auratum
Schmidt, 1992
Brachypelma auratum – Ptasznik ognisty
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina ptasznikowate
Rodzaj Brachypelma
Gatunek Brachypelma auratum
Zasięg występowania
Mapa występowania
Portal Portal Zoologia

Brachypelma auratumptasznik dorastający do 7 cm ciała (dorosłe samice), samce zaś mniejsze (w okolicy 5,5 cm). Tak jak większość Brachypelm rośnie bardzo wolno, (okres dojrzewania około 4-5 lat). Posiada jad stosunkowo słaby i niegroźny dla człowieka. Dorosła samica w sprzyjających warunkach może przeżyć nawet 20 lat, samiec zdecydowanie mniej – około rok od ostatniego linienia. Nie jest to gatunek agresywny, aczkolwiek agresywniejszy niż inni przedstawiciele tego gatunku np. Brachypelma smithi czy Brachypelma albopilosum, zaniepokojony wyczesuje włoski z odwłoka.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Uda i odwłok są koloru kruczoczarnego. Na rzepkach pająka widnieją jaskrawo – pomarańczowe plamy. Karapaks przyjmuje ze wzrostem kolor czarny, jego obrzeża są koloru podpalanego brązu. Odwłok porastają jasno – rude włosy.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje tereny wyżynne w Meksyku. W środowisku naturalnym został jednak już prawie całkowicie wytępiony z powodu popularności Brachypelm w hodowlach.

Prawne uwarunkowania hodowli[edytuj | edytuj kod]

Brachypelma auratum jest objęta Konwencją Waszyngtońską (CITES). Zaświadczenie o urodzeniu w niewoli zwierzęcia jest potrzebne tylko przy przewożeniu pająka przez granice na terenie UE lub rozmnażaniu i sprzedaży.