Bromeliowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 08:17, 15 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Bromeliowate
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Klad

rośliny naczyniowe

Klad

Euphyllophyta

Klad

rośliny nasienne

Klasa

okrytonasienne

Klad

jednoliścienne

Rząd

wiechlinowce

Rodzina

bromeliowate

Nazwa systematyczna
{{{nazwa łacińska}}} Juss.
Gen. Pl.: 49. 4 Aug 1789

Bromeliowate, ananasowate, zapylcowate (Bromeliaceae Juss.) – rodzina roślin jednoliściennych. Należy tu około 1,7 tys. gatunków skupionych w 55–57 rodzajów. Niemal wszystkie, z jednym tylko wyjątkiem, występują w Ameryce Południowej i Północnej, głównie w strefie tropikalnej. Najdalej na północy bromeliowate sięgają do Wirginii i Teksasu, najdalej na południu rosną w środkowej Argentynie i Chile[2]. Należy tu wiele gatunków uprawianych jako rośliny ozdobne, włóknodajne i owocowe, na czele z ananasem jadalnym.

Morfologia

Bromeliowate to zwykle byliny z charakterystycznymi rozetami liści. Część przedstawicieli ma półzdrewniały pęd, czasem nawet wykształcający się w formie pnia zakończonego na szczycie pióropuszem liści. Korzenie są zredukowane u gatunków epifitycznych. Liście często sztywne i uzbrojone kolcami wzdłuż krawędzi, lancetowate lub równowąskie. Dzięki szerokim nasadom tworzą zbiorniki w formie lejków gromadzące wodę, pobieraną głównie właśnie przez liście. Do wchłaniania wody służą też charakterystyczne dla tej rodziny łuski i tarczowate włoski. Kwiaty obupłciowe są zwykle drobne, zebrane w kłosy, grona lub kwiatostany złożone, w których rolę powabni pełnią barwne liście kwiatostanowe. Owoce to najczęściej torebki lub mięsiste jagody[2].

Biologia i ekologia

Wśród bromeliowatych wiele gatunków to epifity rosnące na drzewach i epility wyrastające na skałach. Niektóre są zapylane przez kolibry.

Systematyka

Pozycja systematyczna rodziny w rzędzie wiechlinowców według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)[1]
wiechlinowce


pałkowate Typhaceae



bromeliowate Bromeliaceae





Rapateaceae






łuczydłowate Xyridaceae



niedotrawowate Eriocaulaceae





majakowate Mayacaceae




turniowate Thurniaceae




sitowate Juncaceae



ciborowate Cyperaceae








rześciowate Restionaceae




biczycowate Flagellariaceae




wiechlinowate Poaceae




Ecdeiocoleaceae



żuanwiliowate Joinvilleaceae









Pozycja według Reveala (1994-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa jednoliścienne (Liliopsida Brongn.), podklasa Commelinidae Takht., nadrząd Bromelianae R. Dahlgren ex Reveal, rząd bromeliowce (Bromeliales Dumort.), podrząd Bromeliineae Engl., rodzina bromeliowate (Bromeliaceae Juss.)[3].

Podział rodziny[4][1]

Bromeliowate tradycyjnie dzielone były na trzy podrodziny: Tillandsioideae Burnett, Bromelioideae Burnett i Pitcairnioideae Harms. W 2007 został zaproponowany i przyjęty podział na 8 podrodzin monofiletycznych.

Brocchinioideae Givnish

Lindmanioideae Givnish

Tillandsioideae Burnett

Hechtioideae Givnish

Pitcairnioideae Harms

Navioideae Harms

Puyoideae Givnish

  • Puya Molina – puja

Bromelioideae Burnett

Przypisy

  1. a b c P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website. 2001–. [dostęp 2016-10-25]. (ang.).
  2. a b Wielka Encyklopedia Przyrody. Rośliny kwiatowe. Warszawa: Muza SA, 1998. ISBN 83-7079-778-4.
  3. Crescent Bloom: Bromeliaceae. The Compleat Botanica. [dostęp 2009-06-13]. (ang.).
  4. Genera of Bromeliaceae. [w:] Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture Agricultural Research Service, Beltsville Area. [dostęp 2010-11-05]. (ang.).