Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Mikulášovej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Opieki Bogurodzicy
Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky
cerkiew filialna, obiekt muzealny
Ilustracja
Elewacja północna
Państwo

 Słowacja

Kraj

 preszowski

Miejscowość

Mikulášová/Bardejovské Kúpele

Wyznanie

greckokatolickie

Kościół

Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-słowackiego

Wezwanie

Opieki Bogurodzicy

Położenie na mapie kraju preszowskiego
Mapa konturowa kraju preszowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Bardejovské Kúpele, cerkiew z Matysowej w skansenie”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Bardejovské Kúpele, cerkiew z Matysowej w skansenie”
Ziemia49°19′47,7″N 21°16′00,5″E/49,329917 21,266806

Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Mikulášovej – drewniana greckokatolicka cerkiew filialna zbudowana w 1730 w Mikulášovej, przeniesiona w 1931 do skansenu Bardejovské Kúpele[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew postawiono w miejscowości Mikulášová w 1730. Rozbudowana w 1837. Po wybudowaniu murowanej świątyni, w 1931 przeniesiona do skansenu w Bardejowie-Zdroju. Gruntownie remontowana w latach 2003–06[2].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

To budowla drewniana konstrukcji zrębowej, trójdzielna, obecnie nieorientowana, pozornie dwudzielna. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie. Wieża konstrukcji słupowej o wysokości 17 m z pozorną izbicą, nadbudowana nad babińcem, z malowanymi tarczami zegarowymi. Zwieńczona dachem namiotowym z drewnianym hełmem kopulastym ze ślepą latarnią i kopułką. Nad prezbiterium i nawą łamane dachy namiotowe kryte gontem, zwieńczone cebulastymi kopułkami ze ślepymi latarniami i żelaznymi krzyżami. W nawie bliźniacze okna, fryzowane do góry.

Wewnątrz w babińcu belkowy strop płaski, w sanktuarium i nawie kopuły namiotowe. W sanktuarium znajduje się ikona Opieki Matki Boskiej z XVIII w. Pięciostrefowy ikonostas pochodzi z XVIII w. Część ikon jest oryginalna, część to ikony skopiowane w 2005 z oryginalnych mieszczących się w Muzeum Szaryskim w Bardejowie[2].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew otoczona ogrodzeniem drewnianym z daszkiem gontowym i bramką, zwieńczoną daszkiem namiotowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Magdalena i Artur Michniewscy, Marta Duda, Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja, Wydawnictwo Rewasz, Wyd. II, Pruszków 2011, s. 273 ISBN 978-83-62460-12-0