Château Gaillard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Les Andelys
Herb
Herb gminy Les Andelys
Państwo  Francja
Region Górna Normandia
Departament Eure
Arrondissement Belley
Ludność 
brak współrzędnych
Portal Portal Francja
Château Gaillard
Zamek - Château Gaillard
Zamek - Château Gaillard
Państwo  Francja
Inwestor Ryszard I Lwie Serce
Rozpoczęcie budowy 1196
Ukończenie budowy 1197
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Château Gaillard – ruiny średniowiecznego zamku we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Eure, wybudowanego przez Ryszarda Lwie Serce - króla Anglii (1189-1199).

Leżący nad Sekwaną zamek Chateau Gaillard, wzniesiony został w ciągu jednego roku (1196-1197) by bronić angielskich posiadłości w Normandii. W 1204 roku Jan bez Ziemi (brat Ryszarda Lwie Serce) utracił zamek na rzecz króla Francji Filipa Augusta. Najpierw zajął on okolicę zmuszając ludność do schronienia się w warowni. Załoga zamkowa w obawie przed głodem odmówiła wpuszczenia wieśniaków. Wojska Filipa zasypały fosę i podkopały się pod wieżę. Baszta padła. Obrońcy schronili się za drugim pasmem fortyfikacji. Kilku Francuzów dostało się tam jednak przez ustęp. Opuścili most i otworzyli bramy reszcie wojsk. Wśród obrońców wybuchła panika. Bezradni Anglicy musieli się poddać.

W 1314 roku w zamku została uwięziona Małgorzata Burgundzka, królowa Nawarry, gdzie została zamordowana w wyniku spisku. W XVII w. z rozkazu Henryka IV oraz kardynała Richelieu zamek został zburzony.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]