Chorizopes tikaderi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chorizopes tikaderi
Sadana et Kaur, 1974
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Parvordo

Entelegynae

Nadrodzina

Araneoidea

Rodzina

krzyżakowate

Rodzaj

Chorizopes

Gatunek

Chorizopes tikaderi

Chorizopes tikaderigatunek pająka z rodziny krzyżakowatych.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1974 roku przez Gulshana Lala Sadanę i Manjita Kaura na łamach „Entomologist's Monthly Magazine[1][2]. Jako miejsce typowe wskazano południowe okolice Ludhiany w Pendżabie w Indiach. Epitet gatunkowy nadano na cześć indyjskiego arachnologa Benoya Krishny Tikadera[1].

Pająk ten osiąga 3,75 mm długości ciała przy karapaksie długości 1,65 mm i szerokości 1,2 mm oraz opistosomie (odwłoku) długości 2,65 mm i szerokości 2,6 mm. Ubarwienie głowowej części karapaksu jest żółtawe z ciemnobrązową przepaską poprzeczną wiodącą przez oczy tylno-bocznej pary, tułowiowej jego części zaś czarne z kremową łatą w kształcie pucharu pośrodku. Część głowowa jest węższa i wyższa od tułowiowej, zaopatrzona w ośmioro oczu rozmieszczonych w dwóch szeregach. Te w szeregu przednim leżą na niemal jednej wysokości, natomiast oczy pary tylno-bocznej leżą bardziej z przodu niż tylno-środkowej. Oczy par środkowych rozmieszczone są na planie szerszego na przedzie i szerszego niż dłuższego trapezu. Szczękoczułki są ciemnobrązowo-żółtawe, zaopatrzone w trzy zęby na przedniej i jeden na tylnej krawędzi rowka. Warga dolna jest trójkątnawa, brązowa z kremowym wierzchołkiem. Szczęki są brązowe z kremowymi rogami, kwadratowawe. Tarczowate sternum jest czarno ubarwione. Odnóża są żółtawe z ciemnobrązowym obrączkowaniem. Opistosoma ma skierowany ku przodowi guzek u podstawy, cztery guzki w częściach tylno-bocznych oraz dwie pary guzków na grzbiecie, z których przednia zwrócona jest ku górze, a tylna jest trójpłatowa i zwrócona ku tyłowi. Ubarwienie wierzchu opistosomy jest żółtawe z czarnymi łatami i kreskami, spodu zaś czarniawe z żółtymi łatami[1].

Pajęczak orientalny, endemiczny dla Indii[1][2], znany tylko ze stanu Pendżab. Odnaleziony w starym sadzie cytrusowym[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e G.L. Sadana, M. Kaur. A new species of Chorizopes O.P.-C. (Araneida: Argiopidae) from India. „Entomologist's Monthly Magazine”. 109, s. 162-163, 1974. 
  2. a b Norman I. Platnick: Chorizopes tikaderi Sadana & Kaur, 1974. [w:] World Spider Catalog Version 23.0 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2023-02-02].