Chrześcijański hip-hop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chrześcijański hip-hop
Pochodzenie USA
Czas i miejsce powstania Lata 80. XX wieku
Instrumenty Turntablizm, sampler, syntezator, instrumenty klawiszowe
Największa popularność Lata 90. XX wieku - teraz
Gatunki pokrewne East Coast hip hop
West Coast hip hop
Muzyka chrześcijańska
Gospel

Chrześcijański hip-hop (pierwotnie Gospel rap; znany również jako Chrześcijański rap, Gospel hip-hop) – podgatunek muzyki hip-hopowej powstały w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Charakteryzuje się religijną treścią utworów, w których poruszane są tematy związane z wiarą. Często niekomercyjne piosenki nagrywane są w celach ewangelizacyjnych oraz misyjnych. Hip-hop chrześcijański nie powstał w wyniku reakcji środowisk kościelnych na brutalny Gangsta rap, ale jako próba połączenia wiary i przystępnej dla słuchacza formy hip-hopu.

Niewielu artystów mówi o sobie jako o przedstawicielach tego nurtu, jednakże pojedyncze utwory nawet mainstreamowych raperów się do niego klasyfikuje. Przykładem są często pojawiające się na płytach pochodzącego ze wschodniego wybrzeża USA DMX-a kawałki dedykowane Bogu (Prayer, Lord Give Me A Sign).

Chrześcijański hip-hop z racji środowiska w jakim głównie jest tworzony oraz ze względu na odbiorców, często występuje w połączeniu z muzyką Gospel oraz innymi gatunkami chrześcijańskiej muzyki (Metal chrześcijański, Chrześcijański Punk, czy Rock chrześcijański).

Chrześcijański hip-hop w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Początki chrześcijańskiego hip-hopu w Polsce sięgają roku 2000, kiedy to zaczęły pojawiać się pierwsze zespoły tworzące w tym nurcie, m.in.: 2hp4j, 3miel, JCS, Certyfikat, Evident, Full Power Spirit.

Polska scena chrześcijańskiego hip-hopu liczy ponad 40 różnych zespołów i wykonawców w tym grupy: Royal Rap, Elohim, Rymcerze. Co roku (od 2008) w Warszawie odbywa się Festiwal Praski chrześcijańskiej muzyki hip-hopowej oraz dwukrotnie w Warszawie (2004, 2009) odbył się ogólnopolski festiwal chrześcijańskiego hip-hopu „Święte Elo”.