Cierva C.30

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 22:48, 21 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Cierva C.30
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Wielka Brytania

Producent

Cierva Autogiro Company, A.V.Roe and Company Limited, Lioré et Olivier, Focke-Wulf Flugzeugbau GmbH

Konstruktor

Juan de la Cierva

Typ

wiatrakowiec

Konstrukcja

konstrukcja mieszana

Załoga

2

Historia
Data oblotu

1933

Lata produkcji

1934 - ?

Liczba egz.

ok. 140

Dane techniczne
Napęd

1 silnik gwiazdowy Armstrong Siddeley Genet

Moc

140 KM (103 kW)

Wymiary
Średnica wirnika

11,38 m

Długość

6,01 m

Wysokość

3,38 m

Powierzchnia nośna

100 m²

Masa
Własna

553 kg

Startowa

816 kg

Osiągi
Prędkość maks.

177 km/h

Prędkość przelotowa

153 km/h

Prędkość minimalna

26 km/h

Prędkość wznoszenia

3,6 m/s

Pułap

4900 m

Zasięg

460 km

Dane operacyjne
Użytkownicy
Wielka Brytania, Argentyna, Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Jugosławia, Japonia, Norwegia, Polska, Włochy, ZSRR

Cierva C.30brytyjski wiatrakowiec rozpoznawczy skonstruowany przez Juan de la Cierva.

Historia

W 1932 roku hiszpański konstruktor Juan de la Cierva opracował nowy typ wiatrakowca, który otrzymał oznaczenie Cierva C.30. Różnił się od poprzednich konstrukcji wiatrakowców, gdyż nie posiadał skrzydeł, a siła nośna powstawała w czasie obrotu trójłopatowego wirnika. Napęd zaś stanowił silnik gwiazdowy napędzający dwułopatowe śmigło ciągnące.

W 1933 roku prototyp został oblatany, a ponieważ spełniał warunki jakie był założone. Rozpoczęto jego produkcję w zakładach Avro. Także sprzedano licencję tego samolotu do Francji, gdzie w zakładach Lioré et Olivier był produkowany pod nazwą LeO C.30 oraz do Niemiec, gdzie w zakładach Focke-Wulf produkowano go pod nazwą Focke-Wulf C 30 Heuschrecke. Sprzedano również licencję do Japonii, lecz produkcji ich nie rozpoczęto lecz na jej podstawie opracowano własną konstrukcję Kayaba Ka-1.

Łącznie wyprodukowano ok. 140 wiatrakowców tego typu we wszystkich wytwórniach.

Konstrukcja

Wiatrakowiec C.30 miał konstrukcję mieszaną. Podwozie stałe klasyczne. Dwie kabiny odkryte, w obu kabinach znajdowały się urządzenia sterujące. Siła nośna wytwarzana była przez trójłopatowy wirnik, którego wychylenia można było sterować. Usterzenie klasyczne.

Napęd stanowił silnik gwiazdowy napędzający dwułopatowe śmigło ciągnące.

Użycie lotnictwie

Wiatrakowiec ten znalazł zastosowanie w lotnictwie Wielkiej Brytanii gdzie był stosowany jako samolot rozpoznawczy, ale także do komunikacji na niedużych odległościach, kontroli ruchu, fotografowania z powietrza, itp.

Podobne zastosowanie znalazły wiatrakowce produkowane na licencji we Francji i w Niemczech. W Niemczech stosowano je także jako samoloty ratownicze oraz o przewozu towarów w trudnym terenie, a w lotnictwie morskim jako samolot do wykrywania min morskich.

Kilka krajów w tym Polska zakupiły po jednym lub kilku wiatrakowców, które używano jedynie do testów i badań.

Polska zakupiła jeden wiatrakowiec Cierva C.30, który zarejestrowano jako samolot cywilny (SP-ANN). Sprowadził go do Polski lotem płk pil. Bolesław Stachoń. Następnie poddano go testom w Instytucie Lotnictwa w celu sprawdzenia czy może zostać użyty jako samolot wojskowy mogący zastąpić balony obserwacyjne w Batalionie Balonowym. Próby te jednak były negatywne, gdyż okazało się, że brak jest możliwości utrzymywania z nim łączności, nie można go uzbroić oraz brak jest miejsca na spadochrony dla załogi. W związku z tym zrezygnowano z jego zastosowania w lotnictwie wojskowym, a zakupiony egzemplarz przekazano do Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu, gdzie był używany 1939 roku[1].

Przypisy

  1. Kazimierz Sławiński: Lotnisko toruńskie 1920-1945. Warszawa: Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, 1983, s. 61-62. ISBN 83-206-0378-1.

Bibliografia

  • Bohdan Arct: Samoloty świata. Warszawa: Wydawnictwo MON, 1959.
  • A. J. Jackson: British civil aircraft since 1919. Londyn: Putman, 1973. ISBN 0-85177-813-5.