Cmentarz Stary w Płocku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz Rzymskokatolicki (Stary, Płockie Powązki)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Płock

Typ cmentarza

katolicki

Wyznanie

rzymskokatolickie

Stan cmentarza

czynny

Powierzchnia cmentarza

2,3 ha

Data otwarcia

1780

Położenie na mapie Płocka
Mapa konturowa Płocka, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Rzymskokatolicki (Stary, Płockie Powązki)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Rzymskokatolicki (Stary, Płockie Powązki)”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Rzymskokatolicki (Stary, Płockie Powązki)”
Ziemia52°33′09,1″N 19°40′52,3″E/52,552528 19,681194

Cmentarz Rzymskokatolicki (Stary, Płockie Powązki) – płocki cmentarz założony w 1780 roku poza granicami ówczesnego miasta. Najstarszy cmentarz w Polsce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz został założony w 1780 roku. Był pierwszym cmentarzem w Płocku i najstarszym w Polsce cmentarzem założonym na przedmieściach i nie zlokalizowanym obok jakiegoś kościoła[1]. Zajmuje powierzchnię 2,30 ha i jest zlokalizowany pomiędzy ulicami Floriana Kobylińskiego, Topolową i Kazimierza Wielkiego. Usytuowany przy trakcie dobrzyńskim, z dala od kościołów, był przyjęty bardzo niechętnie przez ludność, która trzymała się uporczywie starego zwyczaju grzebania zmarłych przy kościołach. Był używany przez ponad 150 lat do zakończenia II wojny światowej[2]. Ograniczono wtedy ilość pochówków, a potem całkowicie go zamknięto. Ponownie został otwarty na przełomie XX i XXI wieku[3].

W 1801 roku na cmentarzu wybudowana została kaplica, ufundowana przez Jana Antoniego Zdziennickiego, kanonika katedry płockiej. Był to budynek drewniany, położony w pobliżu wejścia głównego, a w latach siedemdziesiątych XIX wieku znacznie poniżej poziomu gruntu. W kaplicy znajdował się m.in. obraz główny przedstawiający św. Katarzynę i kilka mniejszych, pochodzących prawdopodobnie z płockich kościołów. Ze względu na znikomą ilość pochówków, kaplica do 1817 roku służyła jako skład prochu, a w latach międzywojennych została rozebrana.

Cmentarz stanowi unikatowy zespół w skali kraju ze względu na wartość artystyczną i historyczną. Z uwagi na zaniedbania i dewastację wymaga pilnej interwencji służb konserwatorskich Urzędu Miasta.

Cmentarz Rzymskokatolicki Stary jest o dziesięć lat starszy od warszawskich Powązek, dlatego w Płocku przyjęła się lokalna nazwa Płockie Powązki[3].

Pochowani[edytuj | edytuj kod]

Na cmentarzu spoczywają prochy wielu osób zasłużonych dla Płocka i regionu. Pochowani tu zostali m.in.:

Na cmentarzu znajduje się również grób-pomnik ku czci bohaterów powstania styczniowego 1863 roku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W Płocku najstarszy nieprzykościelny cmentarz w Polsce [online], dzieje.pl [dostęp 2023-03-18] (pol.).
  2. Najstarszy cmentarz w Polsce znajduje się w Płocku. wpolityce.pl, 1 listopada 2012. [dostęp 2020-01-09]. (pol.).
  3. a b Zapłonęły płockie cmentarze… [online], PetroNews [dostęp 2023-03-18].
  4. Najstarsze zabytkowe cmentarze w Płocku [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2023-03-18] (pol.).