Coloburiscoides giganteus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Coloburiscoides giganteus
(Tillyard, 1933)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

jętki

Podrząd

Setisura

Rodzina

Coloburiscidae

Rodzaj

Coloburiscoides

Gatunek

Coloburiscoides giganteus

Synonimy

Coloburiscus giganteus Tillyard, 1933

Coloburiscoides giganteus – gatunek jętki z podrzędu Setisura i rodziny Coloburiscidae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek opisany został w 1933 roku przez Roberta Johna Tillyarda jako Coloburiscus giganteus[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Imagines wyróżniają się w obrębie rodzaju całkowicie jasnorudobrązowymi przestrzeniami kostalnymi i subkostalnymi przednich skrzydeł[1].

Subimagines posiadają przednie skrzydła z wyjątkiem przestrzeni kostalnych i subkostalnych jednobarwne, ciemnoszare przechodzące w czerń. Tylne ich skrzydła są jaśniejsze z przestrzeniami kostalnymi i subkostalnymi prawie nieprzejrzyście czarnymi[1].

Dojrzałe nimfy długości poniżej 18 mm. Tułów bez wyraźnych wzorów. Uda środkowych odnóży z 7-14 kolcami nasadowymi na grzbietowej krawędzi, 5-6 w grzebieniu brzusznym i 4-7 w grzebieniu dystalnym. Golenie tych odnóży z 7-12 kolcami na zewnętrznej krawędzi. Uda przednich odnóży opatrzone 35-38 kolcami z przodu od środkowego grzebienia. Uda odnóży tylnych z 35-45 kolcami naprzeciwko grzebienia środkowego, 14-16 kolcami na krawędzi tylno-grzbietowej i 60-63 kolcami na mezalnej. Tergity odwłoka rudobrązowe, z przodu jaśniejsze. Na czwartym jego sternicie 5-8 kolców tylnych, na szóstym poniżej 45, na ósmym od 15 do 21, a na dziewiątym 6-8 tych kolców[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Larwy zasiedlają szybkie, skaliste potoki na dużych wysokościach. Wybierają najszybsze części potoków, gdzie gromadzą się w skupiska pod kamieniami[1]. W Digger's Creek klują się z jaj w październiku i wczesnym listopadzie, po czym rosną w czasie lata i zimy[3]. Dorosłe spotykane są w końcu stycznia i na początku lutego[1]. Gatunek ten może współwystępować z Coloburiscoides munionga[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek endemiczny dla australijskiego stanu Nowa Południowa Walia, gdzie występuje w spływającym z Góry Kościuszki potoku Digger's Creek[1] i innych potokach Parku Narodowego Kościuszki położonych powyżej 1000 m n.p.m.[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f E. F. Riek. Revision of the Australian Mayflies (Ephemeroptera). 1. Subfamily Siphlonurinae. „Australian Journal of Zoology”. 3 (2), 1995. DOI: 10.1071/ZO9550266. 
  2. a b c P. Suter, J. Webb, D. Rowe. Key to the mature nymphs of Coloburiscoides (Lestage) (Ephemeroptera: Coloburiscidae). „Museum Victoria Science Reports”. 14, s. 1-24, 2009. 
  3. Ian C. Campbell. Life Histories of some Australian Siphlonurid and Oligoneuriid Mayflies (Insecta : Ephemeroptera). „Aust. J. Mar. Freshw. Res”. 37, s. 261-88, 1986.