Przejdź do zawartości

Guzoczyrka rozpostarta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Czyreń rozpostarty)
Guzoczyrka rozpostarta
Ilustracja
Trzy owocniki guzoczyrki rozpostartej
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

szczeciniakowce

Rodzina

szczeciniakowate

Rodzaj

guzoczyrka

Gatunek

guzoczyrka rozpostarta

Nazwa systematyczna
Fomitiporia punctata (P. Karst.) Murrill
LLoydia 10: 254 (1947
Hymenofor
Młody owocnik na pniu wierzby
Wieloletni okaz guzoczyrki rozpostartej

Guzoczyrka rozpostarta, czyreń rozpostarty (Fomitiporia punctata (P. Karst.) Murrill)) – gatunek grzybów z rodziny szczeciniakowatych (Hymenochaetaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Fomitiporia, Hymenochaetaceae, Hymenochaetales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1882 r. Petter Adolf Karsten nadając mu nazwę Poria punctata. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1947 r. William Alphonso Murrill, przenosząc go do rodzaju Fomitoporia[1].

Ma ponad 30 synonimów naukowych. Niektóre z nich[2]:

  • Fuscoporia punctata (P. Karst.) G. Cunn. 1948
  • Phellinus punctatus (P. Karst.) Pilát 1942
  • Polyporus punctatus Fr. 1874
  • Poria punctata P. Karst. 1882

Nazwę polską czyreń rozpostarty zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r., Stanisław Domański opisywał ten gatunek jako czyreń kropkowany. Obydwaj bazowali na systematyce zaliczającej go do rodzaju Phellinus (czyreń)[3]. Według Index Fungorum gatunek ten obecnie należy do rodzaju Fomitoporia, tak więc obydwie nazwy polskie są już niespójne z nazwą naukową. Nazwę „guzoczyrka rozpostarta” uwzględniającą odrębność od rodzaju czyreń w 2015 r. zaproponowała grupa mykologów w publikacji Karasińskiego i in.[4], a jej używanie Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zarekomendowała w 2021 r.[5]

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]
Owocnik

Owocnik ściśle przylega do podłoża, nieraz pokrywa dużą powierzchnię i jest kolorystycznie dostosowany do gatunku drzewa, na którym występuje. Początkowo jest płaski, ale co roku wytwarza nową, poduchowatą, ciemną warstwę owocującą, wskutek czego stopniowo staje się coraz bardziej wypukły, poduchowaty[6]. Osiąga szerokość 2–30 cm i grubość do 2,5 cm. Zazwyczaj owocniki występują pojedynczo, rzadziej w grupach po dwa, trzy owocniki. Mają powierzchnię o barwie od cynamonoworudej do kasztanowobrunatnej. Brzeg owocnika jest wyraźnie odgraniczony od podłoża, u młodych okazów puszysto filcowaty[7].

Hymenofor

Rurkowaty, u młodych osobników brązowy, u starszych szarobrązowy. Rurki mają długość 5–6 mm i może w owocniku występować do 10 ich warstw, jedna na drugiej. Pory są tak drobne, że nie są widoczne gołym okiem[6]. Mają skośne ujścia, nieco pleśniejące[8]. W hymenium znajdują się nieliczne i słabo wykształcone szczecinki, czasami brak ich zupełnie[7].

Miąższ

Ciemny, czerwonobrązowy; bardzo łykowaty i mocny[8].

Zarodniki

Okrągławe, z jednej strony zaostrzone. o grubych ścianach, hialinowe. Rozmiar 6-8 × 5–7 μm[9].

Występowanie i siedlisko

[edytuj | edytuj kod]

Notowany jest w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Europie, Azji i na Nowej Zelandii[10]. W Polsce jest pospolity[3].

Jest pospolity w lasach i zaroślach liściastych, szczególnie w łęgach. Atakuje w pełni zdrowe drzewa. Owocniki dojrzewają jesienią[7]. W Polsce notowany był na następujących gatunkach i rodzajach drzew: wierzba, olsza szara, grab, leszczyna, jesion wyniosły, topola osika, dąb, bez, wiąz[3].

Znaczenie

[edytuj | edytuj kod]

Grzyb wieloletni, saprotrof i pasożyt. Jest jednym z groźniejszych pasożytów drzew liściastych. Rozwija się na żywym drzewie i jeszcze przez wiele lat po jego śmierci. Powoduje białą zgniliznę drewna. Początkowo drewno zaatakowanego przez niego drzewa jaśnieje, później bieleje i mięknie. Zakażenie zarodnikami następuje głównie przez rany. Zapobieganie polega na unikaniu zranień drzewa, usuwaniu obumierających gałęzi, wycinaniu zakażonych drzew i odkażaniu ran. Jest niejadalny[7].

Gatunki podobne

[edytuj | edytuj kod]
  • czyreń gładki (Phellinus laevigatus) ma powierzchnię spękaną, pokrytą guzkami i brodawkami, kolor szary do szaroczarnego[6].
  • czyreń muszlowy (Phellinus conchatus) jest ciemnobrązowy i często porośnięty mchami[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2016-02-02] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2014-01-03] (ang.).
  3. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  4. Dariusz Karasiński i inni, Grzyby wielkoowocnikowe Kampinoskiego Parku Narodowego, Izabelin: Kampinoski Park Narodowy, 2015, s. 124, ISBN 978-83-61144-95-3.
  5. Rekomendacja nr 2/2021 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego [online] [dostęp 2021-07-16].
  6. a b c d Till R. Lohmeyer, Ute Kũnkele: Grzyby. Rozpoznawanie i zbieranie. Warszawa: 2006. ISBN 978-1-40547-937-0.
  7. a b c d Piotr Łakomy, Hanna Kwaśna: Atlas hub. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2008. ISBN 978-83-7073-650-7.
  8. a b Edmund Garnweidner, Hertha Garnweidner, Alicja Borowska, Alina Skirgiełło: Grzyby. Przewodnik do poznawania i oznaczania grzybów Europy Środkowej. Warszawa: MUZA SA, 2006, s. 184. ISBN 83-7319-976-4.
  9. Grzybland [online] [dostęp 2012-11-21].
  10. Discover Life Maps [online] [dostęp 2016-01-10].