Danny Alexander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Danny Alexander
Danny Alexander MP at Bournemouth.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1972
Edynburg
Wielka Brytania Naczelny sekretarz skarbu
Przynależność polityczna Liberalni Demokraci
Okres urzędowania od 29 maja 2010
Poprzednik David Laws
Wielka Brytania Minister ds. Szkocji
Okres urzędowania od 12 maja 2010
do 29 maja 2010
Poprzednik Jim Murphy
Następca Michael Moore

Daniel 'Danny' Grian Alexander (ur. 15 maja 1972 w Edynburgu), brytyjski polityk, członek Partii Liberalno-Demokratycznej, minister w koalicyjnym rządzie Davida Camerona, obecnie piastujący stanowisko naczelnego sekretarza skarbu.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie odebrał w Lochaber High School w Fort William oraz w St Anne's College na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie uzyskał tytuł naukowy z filozofii, politologii i ekonomii. W 1993 r. został rzecznikiem prasowym szkockich Liberalnych Demokratów. Następnie działał w wielu instytucjach popierających integrację europejską np. European Movement lub Britain in Europe. W 1999 r. został rzecznikiem prasowym Parku Narodowego Cairngorms.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 2005 r. został wybrany do Izby Gmin z okręgu Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey. W parlamencie zajmował się sprawami osób upośledzonych. W 2007 r. w liberalno-demokratycznym gabinecie cieni został ministrem ds. wykluczeń społecznych. Pół roku później został "cieniem" ministra pracy i emerytur. W 2008 r. zrezygnował z tego stanowiska i skoncentrował się na pracy szefa sztabu lidera Liberalnych Demokratów Nicka Clegga i przygotowaniami partyjnego manifestu wyborczego[1]. W latach 2005-2008 Alexander był także członkiem parlamentarnej komisji ds. Szkocji.

Alexander obronił mandat parlamentarny w wyborach 2010 r. Z ramienia Liberalnych Demokratów brał udział w rokowaniach z Partią Konserwatywną[2]. Po utworzeniu koalicyjnego rządu objął w nim tekę ministra ds. Szkocji[3]. Już po niespełna trzech tygodniach pełnienia tego urzędu został przeniesiony na stanowisko naczelnego sekretarza skarbu, po tym jak w atmosferze skandalu do dymisji podał się jego partyjny kolega David Laws[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od lipca 2005 r. jest żonaty z Rebeką Hoar. Małżonkowie mają razem jedną córkę[5].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]