Dipara sapphirus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dipara sapphirus
Braun et Peters, 2021
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki

Infrarząd

owadziarki

Nadrodzina

bleskotki

Rodzina

Diparidae

Rodzaj

Dipara

Gatunek

Dipara sapphirus

Dipara sapphirusgatunek błonkówki z rodziny Diparidae. Endemit Kenii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2021 roku przez Christopha Brauna i Ralpha S. Petersa na łamach „ZooKeys”. Jako lokalizację typową wskazano Kakamega Forest w Kenii. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „szafir”[1].

Morfologia samicy[edytuj | edytuj kod]

Błonkówka o ciele długości od 1667 do 2432 µm i ubarwieniu głównie ciemnobrązowym[1].

Okrągła, około 1,3 raza szersza niż wysoka głowa ma gładkie i pomiędzy przyoczkami metalicznie niebieskie ciemię oraz rowkowano-siateczkowaną w części górnej i siateczkowaną w części dolnej twarz. Blisko siebie osadzone czułki mają białe środek trzonka i dosiebną połowę nóżki, bladożółtobiałą buławkę, ciemnobrązowe zaś pozostałe człony biczyka oraz nasadową i wierzchołkową część trzonka[1].

Mezosoma jest przysadzista. Wąskie i krótkie przedplecze jest siateczkowane po bokach, gładkie zaś pośrodku i przy tylnym brzegu. Tarcza śródplecza jest pośrodku gładka, po bokach zaś siateczkowana. Notauli nie zbiegają się. Axillae są gładkie. Tarczka śródplecza ma siateczkowany przód i gładki tył. Metalicznie błękitny połysk obecny jest po bokach tarczy i tarczki oraz w tyle tarczy między notauli. Skrzydła są w pełni wykształcone, nieskrócone. Odnóża przedniej pary mają białe biodra, krętarze i nasady ud, a dalej są żółtawobrązowe, środkowej pary są żółtawobrązowe z żółtawobiałymi nasadami ud i goleni, a tylnej pary białe z brązowymi odsiebnymi 2/3 ud oraz żółtawobrązowymi wierzchołkami goleni i stopami. Pozatułów jest gładki pośrodku i poprzecznie żeberkowany po bokach[1].

Metasoma ma krótki do średnio długiego, żebrowato-marszczony pomostek. Gaster w połowie pokryty jest pierwszym tergitem. Siódmy tergit ma żółtawobrązowy przód. Pokładełko ma ciemnobrązową osłonkę[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad afrotropikalny, znany wyłącznie z Kakamega Forest w Kenii. Spotykany na rzędnych od 1580 do 1676 m n.p.m. Zasiedla ściółkę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Christoph Braun, Ralph S. Peters. Twelve new species of Dipara Walker, 1833 (Hymenoptera, Chalcidoidea, Pteromalidae, Diparinae) from Kenya, with a key to the Afrotropical species. „ZooKeys”. 1067, s. 101-157, 2021. DOI: 10.3897/zookeys.1067.72395.