Dipara tigrina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dipara tigrina
Braun et Peters, 2021
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

trzonkówki

Infrarząd

owadziarki

Nadrodzina

bleskotki

Rodzina

Diparidaee

Rodzaj

Dipara

Gatunek

Dipara tigrina

Dipara tigrinagatunek błonkówki z rodziny Diparidae. Endemit Kenii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2021 roku przez Christopha Brauna i Ralpha S. Petersa na łamach „ZooKeys”. Jako lokalizację typową wskazano Las Kakamega w Kenii. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „tygrysia” i nawiązuje do pasów w tyle ciała zwierzęcia[1].

Morfologia samicy[edytuj | edytuj kod]

Błonkówka o ciele długości 2329 µm i ubarwieniu głównie żółtawobrązowym do brązowego[1].

Okrągła, około 1,25 raza szersza niż wysoka głowa ma całą powierzchnię siateczkowaną, żółtawobrązowy dół twarzy z dwoma brązowymi kropkami na dolnych brzegach oczu oraz ciemnobrązowe ciemię. Blisko siebie osadzone czułki mają brązowy wierzch trzonka, żółtobrązową nóżkę, białe spód trzonka i buławkę oraz ciemnobrązową pozostałą część biczyka[1].

Mezosoma jest przeciętnie szeroka. Duże i wydłużone przedplecze ma siateczkowaną powierzchnię. Na siateczkowanej tarczy śródplecza widnieją dwie duże, czarne plamy. Notauli zbiegają się w połowie długości owej tarczy. Axillae i przód tarczki śródplecza są siateczkowane, frenum zaś porowate. Skrzydła są skrócone, przednia ich para sięga co najwyżej do przedniej krawędzi poztułowia. Ten z kolei cechuje się gładkimi bokami i pokrytą niskimi żeberkami i siateczkowaniem powierzchnią. Odnóża przedniej i środkowej pary są żółtawobrązowe z białymi biodrami, tylnej zaś żółtawobrązowe z białymi biodrami, krętarzami i nasadowymi połowami ud[1].

Metasoma ma około 1,4 razy dłuższy niż szeroki, prawie żeberkowany pomostek z co najmniej sześcioma parami białych szczecinek po bokach. Gaster w 1/3 pokryty jest pierwszym tergitem, który to ma dwa szerokie ciemnobrązowe pasy, jeden tuż za stylkiem, drugi przy krawędzi tylnej. Szósty tergit oraz tylna ⅓ tergitu siódmego z okolicami przysadek odwłokowych są ciemnobrązowe, zaś przednie 2/3 siódmego tergitu żółtawobrązowe. Pokładełko ma ciemnobrązową osłonkę[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad afrotropikalny, znany wyłącznie z Lasu Kakamega w Kenii. Spotykany na rzędnych 1602 m n.p.m. Zasiedla ściółkę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Christoph Braun, Ralph S. Peters. Twelve new species of Dipara Walker, 1833 (Hymenoptera, Chalcidoidea, Pteromalidae, Diparinae) from Kenya, with a key to the Afrotropical species. „ZooKeys”. 1067, s. 101-157, 2021. DOI: 10.3897/zookeys.1067.72395.