Dom Kohna w Częstochowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Kohna
Ilustracja
Widok ze skrzyżowania al. Wolności i II Alei
Państwo

 Polska

Miejscowość

Częstochowa

Adres

II Aleja 27

Typ budynku

Kamienica

Styl architektoniczny

Neoklasycyzm

Kondygnacje

2

Ukończenie budowy

1865

Pierwszy właściciel

Berek Kohn

Położenie na mapie Częstochowy
Mapa konturowa Częstochowy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Dom Kohna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Dom Kohna”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Dom Kohna”
Ziemia50°48′N 19°07′E/50,800000 19,116667

Dom Kohna (Dom Bata) – zabytkowa, neoklasyczna kamienica w Częstochowie, w II Alei, zbudowana w 1865 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klasycystyczna kamienica została zbudowała w 1865 roku przez Hermiszewskiego dla Berka Kohna. Po śmierci właściciela należała do jego córki Estery[1].

Do ok. 1905 roku na parterze znajdował się Dom Bankiersko-Ekspedycyjny Markusa Grandsteina, którego miejsce zajęła restauracja i kawiarnia Władysława Jackowskiego. Lokal był bardzo popularny. Z powodu umieszczonej przez Jackowskiego od strony al. Wolności altany, podwójny rząd kasztanów na tej ulicy zaczynał się za budynkiem, a w czasie projektowania w okresie międzywojennym linii tramwajowej tory planowano ułożyć na wysokości kamienicy w jezdni. W drugiej połowie dwudziestolecie na parterze umieszczony został sklep firmowy czechosłowackiego producenta obuwia Bata, który działał do końca okupacji[1].

Na piętrze od 13 listopada 1909 roku działało kino Odeon braci Antoniego i Władysława Krzemińskich, reklamowane jako najstarszy kinematograf w Królestwie [Polskim]. Na zlecenie właścicieli tego kina powstał film dokumentalny Pożar Zapałczarni 16 czerwca 1913 roku z 1913 roku[1], najstarszy zabytek polskiej kinematografii[2]. W latach 30. kino zbankrutowało i zostało wykupione przez nowych właścicieli, którzy otworzyli je pod nazwą Corso. W okresie okupacji niemieckiej w miejscu kina działał dom żołnierza[1].

Po wyzwoleniu w kamienicy oba piętra zajął Dom Odzieżowy[1]. Obecnie na parterze mieszczą się sklepy, a na piętrze szkoła językowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Tomasz Haładyj: Narożnik południowo-zachodni (tzw. Bata). Gazeta.pl Częstochowa, 2012-06-26. [dostęp 2012-07-02]. (pol.).
  2. Historia produkcji zapalek. [w:] Muzeum Produkcji Zapałek [on-line]. [dostęp 2012-07-02]. (pol.).